Oleje - nie tylko do jedzenia

Spożywamy go praktycznie codziennie, dodajemy do smażenia, sałatek czy zupy. Najczęściej wybieramy olej rzepakowy, czasami słonecznikowy, rzadziej ryżowy. Oleje, które znamy i używamy w kuchni mają dobroczynne działanie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla naszej skóry.

Oleje wykorzystujemy także podczas naszych wakacyjnych warsztatów z robienia musującej kuli do kąpieli. Stanowią spoiwo dla sody i kwasku cytrynowego oraz wpływają na regenerację i odżywienie naszej skóry.

Poznajmy właściwości niektórych z olejów!

 

Olej słonecznikowyOLEJ SŁONECZNIKOWY
Tłoczony z nasion słonecznika. Charakteryzuje się niską temperaturą dymienia (107°C), dlatego należy go stosować na zimno.

Cenne składniki: lecytyna, witamina E, karoteny, kwas linolowy

Lecytyna – zaliczana do grupy fosfoglicerydów, znana z dobroczynnego wpływu na pracę mózgu. Przeciwdziała powstawaniu zmarszczek i redukuje już powstałe. Wykorzystywana jako naturalny emulgator w kosmetykach.

Olej słonecznikowy ma właściwości przeciwzapalne i odżywcze. Dobrze się wchłania, zmiękcza i wygładza skórę.

 

Oliwa z oliwekOLIWA Z OLIWEK
Produkowana z owoców drzewa oliwnego. Uprawa oliwek wymaga cierpliwości, ponieważ drzewo oliwne największą wydajność owocowania osiąga dopiero po 30 latach. Największym producentem oliwy z oliwek jest słoneczna Hiszpania.

Niezwykłe składniki: kwas oleinowy, chlorofil, tokoferole, skwalan

Kwas oleinowy – nienasycony kwas tłuszczowy, typu omega–9. Zapobiega tworzeniu się zmarszczek i przebarwień na skórze. Ma silne działanie antyoksydacyjne.

Chlorofil – wzmacnia naczynia krwionośne, niweluje zaczerwienienia, przeciwdziała tworzeniu się wolnych rodników.

Oliwa wpływa odżywczo i regenerująco na skórę. Niweluje stany zapalne, zapobiega utracie wody przez skórę.

 

Olej ryżowyOLEJ RYŻOWY
Otrzymywany z otrębów ryżowych, charakteryzuje się wysoką temperaturą dymienia (ponad 230°C), powszechnie wykorzystywany w kuchni azjatyckiej.

Cenne składniki: gamma-oryzanol, lecytyna, witamina E, kwas ferulowy

Gamma–oryzanol – mieszanina steroli roślinnych, ma silne działanie antyoksydacyjne. Przyspiesza proces regeneracji i zapobiega starzeniu naskórka, działa kojąco na skórę.

Kwas ferulowy – naturalny filtr przeciwko promieniowaniu UV, pobudza syntezę włókien kolagenowych, działa przeciwzapalnie.

Olej o delikatnym zapachu, szybko się wchłania, nie pozostawia tłustego filmu na skórze.

 

Olej z pestek winogronOLEJ Z PESTEK WINOGRON
Wytwarzany z odpadowych pestek pozostałych po produkcji wina. Najkorzystniejszy dla zdrowia spożywany na zimno.

Cenne składniki: witamina E, resweratrol, kwas linolowy

Witamina E – silny antyoksydant, przez co nazywana witaminą młodości, podobnie jak witaminy A, D, i K rozpuszczalna w tłuszczach.

Resweratrol – „zmiata” wolne rodniki, przeciwdziała starzeniu się skóry, wykazuje działanie przeciwzapalne.

Olej z pestek winogron charakteryzuje się właściwościami zmiękczającymi i uelastyczniającymi skórę, działa przeciwbakteryjnie i nawilżająco, koi podrażnienia.

 

Zapraszamy na wakacyjne warsztaty w Centrum Nauki i Techniki, na których możesz wykonać własną kulę do kąpieli, poznać właściwości innych olejów i wybrać swój ulubiony. Jego właściwości przetestujesz w domu na własnej skórze!

Ewelina Niedzielska