Edukacja dla klas 4-6 szkoły podstawowej

Zestawienie przedstawia ofertę zajęć w EC1 Łódź wspierających II etap edukacyjny (10-12 lat).

Kliknij tutaj po zestawienia dla pozostałych grup wiekowych

 

Warsztat szalonego konstruktoraWarsztat szalonego konstruktora
dla: przedszkoli + uczniów kl. 1-5 szkoły podstawowej

Wielcy konstruktorzy są autorami drapaczy chmur, mostów czy wież. My spróbujmy wcielić się w szalonego konstruktora i zbudować konstrukcję niepowtarzalną i zwariowaną, bo zbudowaną z tego, co znajdziemy pod ręką. Zadaniem będzie zaprojektowanie toru dla kulki tak, aby doprowadzić ją do wyznaczonego celu. Przy okazji wyjaśnimy, jak pomagają nam maszyny proste i pokażemy, gdzie je znaleźć w życiu codziennym. Naturalną kontynuacją zajęć jest część ekspozycji „Maszyny proste” na ścieżce „Rozwój wiedzy i cywilizacji”.

Zajęcia wspierają realizację zagadnień podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz I i II etapu edukacyjnego (edukacji wczesnoszkolnej).


 

Jak zostać inżynierem?Jak zostać inżynierem, czyli o matematyce i konstrukcjach (Zajęcia z klasą)
dla: uczniów kl. 2-6 szkoły podstawowej

Inżynierów wszystkich specjalności charakteryzuje dobra znajomość matematyki i wyobraźnia konstruktorska. Przygotowaliśmy zestaw ćwiczeń, podczas których najmłodsi uczestnicy będą doskonalić te umiejętności. W zależności od wieku, potrzeb i możliwości będziemy przeliczać i klasyfikować, układać i rozkładać figury. Będziemy budować i konstruować oraz brać udział w kształcących grach i zabawach.

Zajęcia wspierają realizację zagadnień podstawy programowej I i II etapu edukacyjnego (klas II - VI), głównie w zakresie: edukacji matematycznej i informatycznej.


 

Mikroskop elektronowyW „świetle” elektronów, czyli patrząc przez mikroskop elektronowy (Zajęcia z klasą)
dla: uczniów kl. 4-8 szkoły podstawowej + szkoły ponadpodstawowe

Ile razy powiększa lupa? Może kilkanaście razy. Czy dostrzeżesz przez nią wszystkie ciekawe szczegóły? A jeśli użyć mikroskopu optycznego, który powiększa setki razy? Co wtedy zobaczysz? Na pewno dużo więcej... Pomyśl jednak, jakie tajemnice odkryć można gdy powiększy się go dziesiątki tysięcy razy! Nasze zajęcia pozwolą na porównanie różnych narzędzi do „powiększania świata” – łącznie z prawdziwym mikroskopem elektronowym.

Zajęcia wspierają realizację zagadnień podstawy programowej II etapu edukacyjnego (klas IV-VIII) oraz szkół średnich, głównie w zakresie: przyrody, biologii i fizyki.


 

Skąd się bierze prąd?Skąd się bierze prąd, czyli jak działała elektrownia węglowa EC1 (Zajęcia z klasą)
dla: uczniów kl. 4-8 szkoły podstawowej + szkoły ponadpodstawowe

Korzystając z pomocy prowadzącego oraz kart pracy, uczniowie poznają tajniki poszczególnych urządzeń elektrowni. Dowiadują się, czym były konwejer i opłomki; że w elektrowni nie produkowano energii, lecz jedynie ją przetwarzano oraz co jest jedynym źródłem energii dla człowieka.

Zajęcia wspierają realizację zagadnień podstawy programowej II etapu edukacyjnego (klas IV-VIII) oraz szkół średnich, głównie w zakresie: przyrody, fizyki, informatyki, techniki oraz chemii.


 

Najbliższe podwórkoNajbliższe podwórko (Planetarium EC1)
dla: uczniów kl. 4-8 szkoły podstawowej + szkoły ponadpodstawowe
Temat zajęć czasowo niedostępny

Podczas pokazu odpowiemy sobie na pytanie, gdzie jest w Drodze Mlecznej nasze miejsce. Spotkamy się oko w oko z wielkim obłokiem molekularnym, z którego narodził się Układ Słoneczny. Obejrzymy  z bliska powierzchnię Słońca i wybierzemy się w podróż po najbardziej niesamowitych miejscach naszego systemu planetarnego, sięgając do jego odległych granic.

Podstawy programowe wspierane tym pokazem


 

Z wizytą u Pana TwardowskiegoZ wizytą u Pana Twardowskiego (Planetarium EC1)
dla: uczniów kl. 4-6 szkoły podstawowej
Temat zajęć czasowo niedostępny

Widzowie odwiedzają Księżyc i dość szybko spotykają przewodnika, który o Srebrnym Globie i o reszcie Kosmosu wie dość dużo: to Pan Twardowski, który postanowił zamieszkać na powierzchni naszego naturalnego satelity. Ponieważ widzowie dotarli na Księżyc niemal jednocześnie z jego przyjacielem - Kogutem, będą mieli okazję poznać również i jego, a następnie wspólnie wyruszyć w małą wycieczkę po okolicy. Pan Twardowski czuje się tu gospodarzem, chętnie odpowiada na pytania i snuje opowieść o Kosmosie.

Podstawy programowe wspierane tym pokazem


 

Dwa szkiełkaDwa szkiełka (Planetarium EC1)
dla: uczniów kl. 4-6 szkoły podstawowej
Temat zajęć czasowo niedostępny

Widzowie wraz z bohaterami pokazu odbywają podróż do czterech księżyców Jowisza, pierścieni Saturna oraz niezwykłych struktur innych galaktyk. Poznają również historię odkryć wielkich astronomów i fizyków: Galileusza, Huygensa, Newtona, Hubble'a oraz wielu innych, których badania stały się możliwe dzięki wynalezieniu ponad 400 lat temu pierwszego teleskopu.

Podstawy programowe wspierane tym pokazem


 

Gwiazdozbiory nocnego niebaGwiazdozbiory nocnego nieba (Planetarium EC1)
dla: uczniów kl. 4-8 szkoły podstawowej + szkoły ponadpodstawowej
Temat zajęć czasowo niedostępny

Chociaż dzisiaj wiemy już o wiele więcej od naszych przodków o kosmicznych obiektach widocznych na zimowym niebie, to dzięki starożytnym astronomowie wiedzą także, jak je odnaleźć. W trakcie pokazu omawiane są gwiazdozbiory widoczne nad Łodzią po zachodzie Słońca. Oprócz obiektów widocznych gołym okiem pokazane są mgławice, gromady gwiazd, galaktyki. Treści przekazywane przez prezentera dostosowane są do wieku widzów.

Podstawy programowe wspierane tym pokazem


 

Znaki na niebieZnaki na niebie (Planetarium EC1)
dla: uczniów kl. 5-8 szkoły podstawowej + szkoły ponadpodstawowej
Temat zajęć czasowo niedostępny

Podstawy obserwacyjnej astronomii wywodzą się m.in. ze starożytnego Babilonu. Prawie cztery tysiące lat temu narodziła się cywilizacja, która jako pierwsza nie tylko spojrzała w gwiazdy, ale zaczęła swoje obserwacje zapamiętywać i notować na tyle skutecznie, że wiedzę tę przekazała swoim następcom. Gwiazdozbiory są używane do określania położenia oraz nawigacji do dzisiaj. Sonda Cassini, której zawdzięczamy ogrom wiedzy o Saturnie, lokalizowała swoje położenie porównując „widziany na żywo” układ gwiazd z mapami przechowywanymi w komputerowej pamięci.

Podstawy programowe wspierane tym pokazem


 

Niezbadane światyNiezbadane światy (Planetarium EC1)
dla: uczniów kl. 4-8 szkoły podstawowej + szkoły ponadpodstawowej
Temat zajęć czasowo niedostępny

Pokaz „Niezbadane światy” zabiera widzów w pobliże gwiazdy 51 Peg i wprowadza ich w tematykę planet pozasłonecznych. Widzowie odwiedzają wygenerowaną na podstawie naukowych modeli i symulacji powierzchnię jednego z takich obiektów. Mają okazję porównać 51 Peg z naszym Słońcem, co pozwala im zrozumieć różnicę między tymi dwoma układami. Poznają też warunki, umożliwiające powstanie życia i jego trwanie poza Ziemi.

Podstawy programowe wspierane tym pokazem


 

Kliknij tutaj po zestawienia dla pozostałych grup wiekowych