Kosmiczne wykłady w Centrum Nauki EC1

Wielkie osiągnięcia naukowe i towarzyszące im innowacje od zawsze rozbudzały wyobraźnię. Często nie jesteśmy jednak świadomi złożoności procesów prowadzących do nawet tych najbardziej przełomowych odkryć, a codzienna praca naukowców i inżynierów pozostaje nieznana. Rolą komunikacji naukowej jest m.in. opowiadanie tych historii (storytelling) oraz zaprezentowanie ich społecznego znaczenia (social impact). Bez nich pozostajemy w głębokiej niewiedzy, jeśli chodzi o złożoności dzisiejszego świata naukowego, gospodarczego i technologicznego. O swoich doświadczeniach z realizowania projektów edukacyjnych i popularnonaukowych w obszarze astronomii i eksploracji kosmosu opowiedzą goście z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz Uniwersytetu w Lejdzie.

Zapraszamy na kosmiczny weekend w piątek i sobotę 29 i 30 listopada 2019 w EC1 Centrum Nauki i Techniki w Łodzi!
Wstęp w cenie biletu do Centrum Nauki EC1, bez dodatkowych opłat. Odbierając opaskę zarezerwuj miejsce na wykładzie!

 

Wykład dr Pedro Russo w Centrum Nauki i Techniki EC1

 

INSPIRATION AND IMPACT THROUGH SCIENCE COMMUNICATION 
Piątek 29 listopada, godz. 17:00

dr Pedro Russo - prof. Uniwersytetu w Lejdzie specjalizujący się w obszarze komunikacji naukowej, edukacji i astronomii. Ukończył fizykę, astronomię oraz geofizykę na Uniwersytecie w Porto, a następnie pracował naukowo w Instytucie Badań Układu Słonecznego Maxa Plancka w Niemczech. Współpracuje z takimi organizacjami jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) czy Międzynarodowa Federacja Astronautyczna. Był światowym koordynatorem IYA2009 oraz programu edukacyjnego Universe Awareness. Redaktor naczelny czasopisma Communicating Astronomy with the Public (CAP).

Zapraszamy do zwiedzenia Centrum Nauki i Techniki EC1 przed wykładem, gdyż po jego zakończeniu ekspozycja będzie już nieczynna.
Odbierając opaskę zarezerwuj miejsce na wykładzie!

 

Wykład dr Michele Armano w Centrum Nauki i Techniki EC1

 

WHAT DOES IT MEAN TO BE A ROCKET SCIENTIST
Sobota 30 listopada, godz. 13:30

dr Michele Armano - wykładowca mechaniki orbitalnej, teorii sterowania oraz operacji kosmicznych na Uniwersytecie w Trydencie. Specjalista w dziedzinie teorii względności, kwantowej teorii pola i kosmologii teoretycznej. Od 2007 roku pracował jako specjalista ds. operacji i kalibracji, a także jako analityk danych misji LISA Pathfinder, która umożliwiła m.in. obserwowanie fal grawitacyjnych. Z końcem 2017 roku rozpoczął pracę nad projektem misji Atomic Clock Ensemble in Space (ACES). Członek Naukowego Komitetu Organizacyjnego Galileo / GNSS Scientific Colloquium.

Zapraszamy do zwiedzenia Centrum Nauki i Techniki EC1 przed lub po wykładzie, sugerujemy zarezerwować na to ok. 3 godziny.
Odbierając opaskę zarezerwuj miejsce na wykładzie!

 


Wykłady otwarte organizowane są w ramach pilotażu programu rezydencji naukowo-artystycznej ART + DESIGN + SCIENCE realizowanego przez Science Now wraz z partnerami. Gospodarzem wydarzenia i partnerem programu jest EC1 Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. Partnerami i patronami merytorycznymi programu są m.in.: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR), Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP), Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), Koalicja na rzecz Polskich Innowacji (KPI), Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Fundacja New Space (FNS), Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK (Zodiak) oraz HUBHUB. 
Pilotaż programu dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Więcej o programie: ART + DESIGN + SCIENCE