Maria Skłodowska-Curie

- Matka dwóch córek: Ewy i Ireny. Irena, także fizykochemiczka, podobnie jak jej matka, poznała się z przyszłym mężem w laboratorium, a później wraz z nim otrzymała nagrodę Nobla za odkrycie sztucznej promieniotwórczości (1935 r.). Młodsza córka Eve nie podtrzymała rodzinnej tradycji - była pisarką oraz pracowała w UNICEF.

- Jej mąż, Piotr Curie, bardzo doceniał pracę i geniusz swojej żony. Jako jeden z nielicznych, w czasach niesprzyjających kobietom, bronił i walczył o uznanie twórczości Marii.

Piotr Curie i Maria Skłodowska-Curie

- Prekursorka chemii radiacyjnej - dziedziny chemii jądrowej (wg IUPAC), zajmującej się efektami chemicznymi działania promieniowania jonizującego na materię. Odkrywczyni dwóch pierwiastków - radu i polonu.

- Jedyna kobieta w latach 1911-1930 na Kongresach Solvay'a (konferencja zrzeszająca najlepszych fizyków i chemików)

I kongres Solvaya

- Nasza najsłynniejsza noblistka prawdopodobnie prowadziła naukowe rozmowy z żoną Alberta Einsteina, Milevą Marić. Mileva Marić, z pochodzenia Serbka, jedna z pierwszych kobiet na Politechnice w Zurychu, znakomita fizyczka, pomagała swojemu mężowi rozwiązywać równania matematyczne oraz, jak podaje wiele źródeł, uczestniczyła w tworzeniu teorii względności Einsteina.

- Ta wybitna kobieta przyczyniła się także do rozwoju metod leczenia nowotworów. Radioterapia (nazywana dawniej curieterapią) - leczenie z wykorzystaniem izotopów promieniotwórczych, np. radu, dziś jest jedną z podstawowych terapii w onkologii. Właśnie na cześć Marii Skłodowskiej-Curie dzień jej urodzin został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Fizyki Medycznej.

- Prof. Helene Langevin-Joliot, francuska fizyczka i wnuczka Marii Skłodowskiej Curie uważa, że należy rozwijać nauki ścisłe, chciałaby, żeby więcej kobiet decydowało się prowadzić własne badania naukowe, podobnie jak jej babcia. Wspomina, że denerwuje ją, że czasem w książkach zapomina się o osobie i dokonaniach Marii Skłodowskiej-Curie, a ważniejsze są jej historie miłosne...

- Maria Skłodowska Curie pośrednio związana jest z Łodzią, była nauczycielem równie odważnej fizykochemiczki Alicji Dorabialskiej (współtwórczyni Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej). Obecnie dziedzictwo Marii Skłodowskiej jest kontynuowane w jednym z głównych ośrodków badań radiacyjnych w Polsce: Międzyresortowym Instytucie Chemii Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej.

O innych niezwykłych kobietach związanych z nauką można przeczytać tutaj.

Ewelina Niedzielska

 

Karolina Gruszka w roli Marii Skłodowskiej-Curie w filmie Marie Noelle z 2016 r.

Kadr z filmu, ktorego koproducentem jest EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi