Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewczyn w Nauce

Przywołując odkrycia i wynalazki autorstwa kobiet, zwykle wymieniamy te najbardziej przełomowe; na myśl od razu przychodzi m.in. dwukrotna polska noblistka Maria Skłodowska – Curie. Naszej uwadze mogą jednak umknąć odkrycia służące bardziej prozaicznym sprawom i wynalazki niezbędne w codziennym użytkowaniu: zmywarka, wycieraczka do szyb samochodowych, czy pierwowzór kultowej gry Monopoly.

Aktywność naukowa kobiet zdaje się nie podlegać dyskusjom, a jednak według jednej  z ostatnio przeprowadzonych ankiet – 67% Europejczyków nie wierzy,  by kobiety były wystarczająco zdolne do pracy naukowej.

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewczyn w Nauce, ale nie tylko tego dnia życzymy wszystkim kobietom naukowcom samych sukcesów, wytrwałości w przebijaniu się przez szklane sufity i sięganiu prawdziwych gwiazd.

W Centrum Nauki i Techniki wszystkie dzieci i dorośli, niezależnie od płci, mogą odkrywać swój potencjał intelektualny i rozwijać umiejętności - patrząc przez mikroskop, próbując swych sił w kosmosie, eksperymentując w naszych laboratoriach i poznając piękno nauki, które wymyka się podziałom i stereotypom.

Wpadajcie, czekamy na Was!

Magdalena Prasoł

 

Dzień Kobiet i Dziewczyn w Nauce