Naukowa Akademia CNiT EC1

Dziękujemy za liczny udział w naszej kosmicznej akademii!
Naukowa Akademia CNiT powróci w 2022 roku.

 

Informacja archiwalna:

⭐ PODRÓŻE PO UKŁADZIE SŁONECZNYM ⭐

Cztery niedziele, cztery spotkania pełne sekretów Kosmosu, mnóstwo praktycznej zabawy! Nasz cykl planujemy przeprowadzić stacjonarnie, w niezwykłych przestrzeniach niedostępnych na co dzień.
Zapraszamy dzieci w wieku od 10 do 12 lat!

 

Spotykaliśmy się w niedziele w godz. 11:30 - 13:00:
🔸 7 listopada 2021 r.: Jak zbudowany jest Układ Słoneczny?
🔸 14 listopada 2021 r.: Mierzymy Układ Słoneczny
🔸 21 listopada 2021 r.: Wycieczka po planetach Układu Słonecznego
🔸 28 listopada 2021 r.: Człowiek w Kosmosie

 

Naukowa Akademia CNiT EC1: listopad z Kosmosem!

 

🔸 Bilety na cykl zostały wyprzedane 🔸

 

Centrum Nauki i Techniki EC1 z samego serca Łodzi zabierze Was w kosmiczną podróż. I nie musicie być milionerkami czy milionerami. 😄 Dzięki spotkaniom z cyklu PODRÓŻE PO UKŁADZIE SŁONECZNYM będziecie mieli szansę dowiedzieć się w jaki sposób w Kosmosie mierzy się odległości, jaka jest rola Słońca, jakie warunki panują na innych planetach. Dowiecie się także jak wygląda praca astronauty i w jaki sposób pobyt w Kosmosie wpływa na ludzi. Dzięki wizytom na naszych wystawach „Człowiek w Kosmosie” i „Głęboki Kosmos” zajęcia będą interaktywne a wzbogacone o warsztaty plastyczne, gry i zabawy integracyjne pozwolą zdobywać całkiem poważną wiedzę w ciekawy i zabawny sposób. Kto wie? Może wśród naszych gościń i gości znajdą się przyszłe astronautki i astronauci?

Cykl PODRÓŻE PO UKŁADZIE SŁONECZNYM przygotowaliśmy dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat (oraz nieco młodszych lub starszych - decyzję podejmują rodzice i opiekunowie).

Po zajęciach opaska pozwala na zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki EC1 do końca dnia, czyli do godz. 19:00. Opaska uczestnika pozwala na czasowe wyjście z Centrum (na przykład na obiad) i powrót bez dodatkowej opłaty!

 

 

 

JAK ZBUDOWANY JEST UKŁAD SŁONECZNY?
Podczas pierwszego spotkania dowiemy się, jak zbudowany jest Układ Słoneczny. Poznamy nazwy obiektów znajdujących się w Układzie Słonecznym, porozmawiamy o gwiazdach i planetach. To będzie rozrywkowe spotkanie, czeka nas bowiem mnóstwo gier i zabaw związanych z tematem!

🔹 spotkanie odbyło się w niedzielę 7 listopada w godz. 11:30 - 13:00
🔹 skorzystaliśmy z przestrzeni Centrum Nauki i Techniki EC1, w tym zaplecza niedostępnego na co dzień dla naszych gości
🔹 liczba uczestników jest ograniczona do max. 15 osób
🔸 Bilety zostały wyprzedane.


 

 

MIERZYMY UKŁAD SŁONECZNY
Na drugim spotkaniu zajmiemy się wielkimi wielkościami! 😸 Poznamy rozmiary Układu Słonecznego, dowiemy się, jakimi metodami mierzymy odległości w Kosmosie i jakich jednostek używamy. Poznamy również znaczenie, jakie ma Słońce w Układzie Słonecznym. Podczas zajęć praktycznych poćwiczymy nasze możliwości w okreslaniu ogromnych odległości.

🔹 spotkanie odbyło się w niedzielę 14 listopada w godz. 11:30 - 13:00
🔹 skorzystaliśmy z przestrzeni Centrum Nauki i Techniki EC1, w tym zaplecza niedostępnego na co dzień dla naszych gości
🔹 liczba uczestników jest ograniczona do max. 15 osób
🔸 Bilety zostały wyprzedane.


 

 

WYCIECZKA PO PLANETACH UKŁADU SŁONECZNEGO
Przyszedł czas na wirtualną wycieczkę! Odwiedzimy po kolei planety Układu Słonecznego - dowiemy się jak są zbudowane, czym i dlaczego się różnią, jakie panują na nich warunki i czy jest możliwość zamieszkania na którejś z nich. Poćwiczymy też nasze zdolności plastyczne.

🔹 spotkanie odbyło się w niedzielę 21 listopada w godz. 11:30 - 13:00
🔹 skorzystaliśmy z przestrzeni Centrum Nauki i Techniki EC1, w tym zaplecza niedostępnego na co dzień dla naszych gości
🔹 liczba uczestników jest ograniczona do max. 15 osób
🔸 Bilety zostały wyprzedane.


 

 

CZŁOWIEK W KOSMOSIE
Czy nadajemy się na astronautów...? Najpierw dowiemy się, jak wygląda ich praca - a jest ona naprawdę trudna. Dowiemy się, jaki wpływ na ludzki organizm mają dłuższe i krótsze okresy przebywania w Kosmosie. Niektórym skutkom można przeciwdziałać! Na koniec - zajęcia plastyczne! 

🔹 spotkanie odbyło się w niedzielę 28 listopada w godz. 11:30 - 13:00
🔹 skorzystaliśmy z przestrzeni Centrum Nauki i Techniki EC1, w tym zaplecza niedostępnego na co dzień dla naszych gości
🔹 liczba uczestników jest ograniczona do max. 15 osób
🔸 Bilety zostały wyprzedane.


 

🔸 Bilety na cykl zostały wyprzedane 🔸

 

Po zakończeniu spotkania uczestnicy mają możliwość samodzielnego zwiedzania ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 (potrzebny będzie bilet dodatkowy dla rodzica/opiekuna – przy swobodnym zwiedzaniu nie zapewniamy opieki). 

⛹‍♀ Polecamy następujące wejścia piesze na teren kompleksu EC1 Łódź:
• od ul. Barbary Sass-Zdort (od strony ul. Jana Kilińskiego);
• od skrzyżowania ulic Juliana Tuwima i Dowborczyków.

🅿 Okolice Centrum Nauki i Techniki EC1 są objęte strefą płatnego parkowania, ale w niedziele postój jest bezpłatny. Można skorzystać z miejsc parkingowych na sąsiednich ulicach lub na dworcu Łódź Fabryczna. Posiadamy również parking dla naszych gości (za okazaniem biletu), który znajduje się na ul. Dowborczyków 7.

☎ Dodatkowych informacji udziela Dział Obsługi Klienta EC1:
• tel. (+48) 42 600 61 00 wew. 1
• e-mail: informacja@ec1lodz.pl

 


ARCHIWUM NAUKOWEJ AKADEMII CNiT EC1


 

⭐ ABC ARCHITEKTURY - PAŹDZIERNIK 2021 ⭐

Cztery niedziele, pięć stylów architektonicznych, mnóstwo praktycznej zabawy! Nasz październikowy cykl przeprowadziliśmy stacjonarnie, w niezwykłych przestrzeniach niedostępnych na co dzień.

🔹 OPOWIEŚĆ O GOTYKU
Styl gotycki powstał w XII wieku i był dużą zmianą w stosunku do poprzedzającego go stylu romańskiego - pojawiła się lekkość, strzeliste wieże, duże witrażowe przeszklenia a portale wejściowe zyskały wspaniałe zdobienia.
Podczas zajęć samodzielnie wykonalismy model katedry gotyckiej i przepiękny ostrołukowy witraż z bibuły. Nauczyliśmy się też sposobów wykorzystywania barw w sztuce oraz poznaliśmy zasady odpowiedniego mieszania kolorów. Wszystko to przetestowaliśmy w praktyce!
Spotkanie odbyło się w niedzielę 3 października 2021 r.

🔹 OPOWIEŚĆ O RENESANSIE I BAROKU
Renesans był okresem rozkwitu kultury polskiej. Królestwo polsko-litewskie było silne a małżeństwo króla Zygmunta Starego z Boną Sforzą wzmocniło wpływy włoskiej architektury (i nie tylko - lubicie makarony, brokuły, sałatę czy szpinak? 😉). Barok był rozwinięciem późnego renesansu, bogato zdobiona architektura symbolizowała radość i pozytywny mistycyzm.
Podczas zajęć samodzielnie wykonaliśmy modele kościoła renesansowego i pałacu barokowego oraz nauczyliśmy się rysować z uwzględnieniem perspektywy linearnej. Poznaliśmy też inne rodzaje perspektywy stosowane w malarstwie. Dowiedzieliśmy się, które z nich są najlepsze do przedstawiania architektury i które były szczególnie chętnie wykorzystywane przez renesansowych malarzy.
Spotkanie odbyło się w niedzielę 10 października 2021 r.

🔹 OPOWIEŚĆ O SECESJI
Płynne, faliste linie, roślinne ornamenty, asymetryczna i swobodna kompozycja zdobień, subtelna pastelowa kolorystyka... - brzmi znajomo? Tak, to styl architektoniczny przełomu XIX i XX wieku, którego wspaniałe przykłady możemy podziwiać w naszej rodzinnej Łodzi!
Podczas zajęć wykonaliśmy model willi secesyjnej z ulicy Wólczańskiej w Łodzi oraz poznaliśmy tajniki budowy modeli architektonicznych z klocków. Poznaliśmy też sprytne techniki i ciekawostki o najsłynniejszych klockach świata. Nazwy nie wymienimy, ale na pewno już się domyśliliście, o jakie chodzi. 😄
Spotkanie odbyło się w niedzielę 17 października 2021 r.

🔹 OPOWIEŚĆ O MODERNIZMIE
Koniec rozbuchanych zdobień, koniec sztuczności i manieryzmu! Prostota, geometryzm, szerokie łuki, docenienie piękna faktury materiałów takich jak cegła, przeszklenia a nade wszystko jak najlepsza funkcjonalność - oto cechy stylu architektonicznego, który towarzyszył nam przez prawie cały XX wiek.
Podczas czwartego spotkania czekała nas wycieczka! Tak się bowiem składa, że przestrzenie Centrum Nauki i Techniki EC1 są doskonałym przykładem przemysłowej architektury modernistycznej. Na wystawie "Przetwarzanie Energii" szukaliśmy elementów charakterystycznych dla tego stylu, następnie wyszliśmy na dawny Plac Węglowy i odnaleźliśmy modernizm w fasadzie zewnętrznej. Przypomnieliśmy sobie również poprzednie spotkania naszego cyklu - przeszliśmy do neobarokowej kamienicy, gdzie podziwialiśmy secesyjne malarstwo na sklepieniu i ścianach. Po powrocie poznaliśmy tajniki druku 3D – podstawy tej techniki, związane z nią ciekawostki i zaskakujące cechy drukarek trójwymiarowych. Dowiedzieliśmy się przy tym, jak za pomocą druku 3D można wykonywać modele obiektów architektonicznych.
Spotkanie odbyło się w niedzielę 24 października 2021 r.