Nobel 2020: literatura

Czas na odrobinę poezji!

Nagrodę Nobla 2020 w dziedzinie literatury otrzymała:
Louise Glück (ur. 1943, amerykańska poetka i eseistka)

"za jej niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną."

 

Laureatka Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie literatury: Louise Glück

 

Louise Glück jest jedną z najbardziej uhonorowanych amerykańskich poetek, zdobywczynią wielu prestiżowych nagród, m.in. Pulitzerem, National Book Award czy Bollingen Prize. Wykłada na Uniwersytecie Yale, na którym jest rezydentką Rosenkranza.

Jej poezja jest przesycona intensywna emocjonalnością, często odwołującą się do osobistych doświadczeń i życia we współczesności. To smutna poezja: Glück zgłębia aspekty traumy, melancholii, goryczy i izolacji, przełamując je jednak w swojej twórczości wspaniałym rozumieniem natury (np. w fantastycznym zbiorze "The Wild Iris" z 1992 r.). Trudno nie zauważyć, że wybór Akademii Szwedzkiej odpowiada na nastrój współczesnego świata, przygniecionego pandemią i zaskoczonego przymusowym i głęboko nienaturalnym dla psychiki ograniczeniem bezpośrednich kontaktów międzyludzkich.

Louise Glück dołącza do znamienitego grona poetów uhonorowanych Noblem: Wisławy Szymborskiej, Herty Müller, Tomasa Tranströmera, Seamusa Heaneya, Dereka Walcotta czy Josifa Brodskiego.

Niestety jej poezja nie była jak dotąd tłumaczona na język polski - z wyjątkiem trzech krókich wierszy zamieszczonych w antologii opracowanej przez Julię Hartwig pt. "Dzikie brzoskwinie. Antologia poetek amerykańskich" (Wydawnictwo Sic!, 2003).