Opowieści ukryte w gwiazdach

Wieczór dla dorosłych w Centrum Nauki i Techniki EC1

Gdy słyszymy o mitach greckich, stają nam przed oczami zajęcia w szkole. Tymczasem ich oryginalna treść ulegała adaptacji do potrzeb dydaktyki a także poglądów współczesnego społeczeństwa. W istocie niewiele osób miało okazję poznać je w brzmieniu zbliżonym do oryginału.

Wieczór wyłącznie dla osób pełnoletnich

| Kliknij i kup bilet na piątek 31 lipca |

 

Bertel Thorvaldsen, rzeźba Ganimedesa pojącego Zeusa w postaci orła

Berthel Thorvaldsen (1770-1844), rzeźba przedstawiająca Ganimedesa pojącego Zeusa przeistoczonego w orła.

 

Pamiętajmy o celu, jakiemu służyły mity: komunikacji ze zwykle niepiśmiennym społeczeństwem, które tylko w formie ustnych opowieści przyjmowało reguły i zasady religii, życia codziennego i porządkowało swoje postrzeganie świata. Z tego powodu mity zajmowały się problemami w gruncie rzeczy bliskimi każdemu człowiekowi. To dlatego greccy bogowie i herosi byli tak bardzo zwykli, codzienni, ludzcy. Podobną rolę wychowawczą i przystosowawczą w XVII wieku spełniały przedziwne baśnie Marie-Catherine d'Aulnoy a dwieście lat później depresyjne światy Hansa Christiana Andersena i krwawe w oryginale baśnie braci Grimm.

 

Narodziny Drogi Mlecznej (fragment)

Peter Paul Rubens (1577-1640), fragment obrazu "Narodziny Drogi Mlecznej"

 

Mity greckie to konglomerat thrillera, tragedii, wojen, walk, bitew, niekiedy zbrodni, głębokich nienawiści ale i szalonych miłości, wyjątkowych przyjaźni i braterstwa. Te dynamiczne opowieści silnie utkwiły w pamięci ludycznej, nawet jeśli opowiadający je nie mieli już świadomości pochodzenia danej historii. Stworzone na podstawie mitów konstelacje gwiazd dodawały im uroku a jednocześnie pozwalały ogarnąć pojmowanie pięknego i przygniatającego zarazem zjawiska - rozgwieżdżonego nocnego nieba.

 

| Kliknij i kup bilet na piątek 31 lipca |

 

Konstelacje

 

Mity służyły uwrażliwieniu odbiorców a jednocześnie, poprzez szokowanie ich, miały wywołać emocjonalne oczyszczenie. Z perspektywy dzisiejszego słuchacza, przyzwyczajonego do ich ugładzonej wersji, wydają się wręcz obfitować w drastyczne szczegóły. Nawet będąc przyzwyczajonymi do przekraczania kolejnych granic w filmie czy teatrze - możemy być ich lekturą wstrząśnięci. A kształty zaklęte w gwiazdach? Po prostu, podobnie jak teatr grecki, stanowią bezpieczną wersję tych samych opowieści.

Podczas najbliższego Wieczoru dla dorosłych w Centrum Nauki i Techniki EC1 ukażemy związek tych oryginalnych, nie ocenzurowanych mitów, z konstelacjami obiektów na niebie. Poprowadzą nas Agnieszka Włodarczyk oraz Aleksandra Kędzierska, doświadczone popularyzatorki nauki z Planetarium EC1.

Przypominamy, że będzie to wieczór tylko dla osób pełnoletnich!

📋 piątek, 31 lipca, o godz. 19:00
🏭 Centrum Nauki i Techniki EC1 (wejście na teren od ul. Sass-Zdort lub skrzyżowania Tuwima/Dowborczyków)
🔖 Bilety w cenie 26 zł/os. są dostępne w kasach oraz online.

 

W kolejne piątki zapraszamy na następne 👉 Wieczory dla dorosłych w Centrum Nauki i Techniki EC1.