Pasieka na zielonym dachu EC1

Owady pełnią kluczową rolę w przyrodzie. Przyczyniają się do zapylania ponad 80% gatunków roślin uprawnych. Jedną z większych grup owadów zapylających stanowią pszczoły. Na świecie żyje ich ponad 20 000 gatunków. W Polsce natomiast około 500 i tylko jeden z nich, pszczoła miodna, pozostaje pod opieką pszczelarzy. Pozostałe gatunki należą do tzw. pszczół dziko żyjących.

 

Zdjęcie pszczoły przygotowującej się do odlotu z ula

 

Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, znikanie terenów zielonych przyczyniają się do zmniejszania populacji tych niezwykle pożytecznych zwierząt. Centrum Nauki i Techniki EC1 podjęło już działanie mające na celu pomoc owadom zapylającym. Wspólnie z naszymi gośćmi postawiliśmy hotel dla owadów, który nie tylko daje im schronienie przed deszczem, mrozem czy drapieżnikami, ale też umożliwia budowanie gniazda. Nasza unikatowa wystawa pyłków roślin pozwalała na prowadzenie zajęć uświadamiających nam, że w świecie przyrody mikroskopijne elementy, takie jak właśnie pyłki czy małe owady, mają kluczowe znaczenie dla całego ekosystemu. Szeroki pakiet zajęć, takich jak popularna „Akcja – biodegradacja!” stale wspomaga szeroko pojętą edukację na rzecz klimatu i ekologii.

 

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z pszczelarzami przygląda się z bliska nowo postawionym ulom

 

Tej jesieni poszliśmy krok dalej i zaprosiliśmy bzyczących gości na nasz dach. Od września 2021 na zielonym dachu dawnej elektrociepłowni, we współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej, posadowionych zostało pięć uli. Wiosną 2022 r. pojawi się kolejnych pięć domów pszczelich rodzin. Nasze działania przyczyniają się do zwiększenia populacji pszczół w mieście oraz dają możliwość skorzystania z naszej nowej oferty warsztatowej.

Jeśli chcecie dowiedzieć się 
• kim jest pszczelarz? 
• czym jest ul? 
• co to pszczela rodzina? 
• jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata?
... te warsztaty są właśnie dla Was. Poprowadzą je oczywiście doświadczeni pszczelarze. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazje zobaczyć prawdziwy sprzęt pszczelarski, własnoręcznie zbudować dom dla owadów lub wykonać świeczkę z prawdziwego wosku pszczelego.

Równolegle z ofertą warsztatową proponujemy udział w ciekawych wykładach, także prowadzonych  przez specjalistów. Program zajęć jest bardzo atrakcyjny i dostosowany do osób w różnym wieku. Czas zajęć to około 45 minut. Na ten rok przewidzianych jest 10 aktywności, kolejnych 20 planujemy na przyszły rok.

 

⭐ APITERAPIA - DARY PSZCZÓŁ
• wtorek 19 października, godz. 14:00
• wtorek 23 listopada, godz. 14:00

⭐ Warsztaty PRACA PSZCZELARZA
• sobota 6 listopada, godz. 11:30
• sobota 13 listopada, godz. 11:30
• sobota 20 listopada, godz. 11:30
• sobota 27 listopada, godz. 11:30

⭐ Warsztaty PSZCZOŁA MIODNA I INNE ZAPYLACZE
• niedziela 5 grudnia, godz. 11:30
Podczas warsztatów m.in. zbudujemy własne domki dla owadów.

⭐ Audytorium CNiT EC1 - PRACA PSZCZELARZA
• niedziele 5 i 12 grudnia, godz. 13:00
Podczas spotkania m.in. zaprezentujemy sprzęt pszczelarski.

⭐ Warsztaty PSZCZELE PRODUKTY
• niedziela 12 grudnia, godz. 11:30
Podczas warsztatów m.in. własnoręcznie stworzymy świeczki z węzy.

 

– Jesień nie kojarzy powszechnie z zapylaczami i kwiatami i jest to absolutnie zrozumiałe – mówi Michał Kędzierski z Działu Doświadczenia Klienta CNiT EC1 – zależało nam jednak na szybkim uruchomieniu różnych form spotkań edukacyjnych, które doskonale wpiszą się w nasze projekty ekologiczne. Ciekawe przejście od chociażby wystawy pyłków roślin, która na stałe gości w naszym centrum, właśnie do tematyki zapylaczy daje pełniejszy obraz i wiedzę o fascynującym świecie natury. Centrum Nauki i Techniki EC1 istnieje właśnie po to: aby obrazowo, doświadczalnie prezentować zagadnienia, które czasem trudno zrozumieć posługując się wyłącznie teorią. Nasze pszczele rodziny wygodnie przezimują w EC1 a wiosną ruszą do pracy. My będziemy bardziej pracowici, ponieważ będziemy o nich opowiadać nawet zimą – dodaje.