Pionierki

Dzień kobiet czasami budzi kontrowersje. No bo jak to, niby ma być równość płci, a tu święto tylko kobiet? A co z dniem mężczyzn? Ale trzeba pamiętać, że Dzień Kobiet to nie tylko goździki czy czekoladki. Ta równość, to zasługa wielu osób, głównie kobiet, które o nią walczyły i udowadniały, że kobiety nie są gorsze od mężczyzn. Kobiet, które uparcie dążyły do swoich celów.

Wykorzystajmy więc tę okazję, by wspomnieć kobiety, które były pionierkami w świecie nauki i techniki.

 

Pionierki

 

Fatima al-Firhi (?-880) – założycielka najstarszej działającej instytucji edukacyjnej na świecie
Jej misją było promowanie edukacji i wiedzy w Afryce Północnej. W 859 roku powołała do życia Uniwersytet Al Qaryawan – Meczet Andaluzyjski w Fezie – najstarszą działającą instytucję naukową (często określaną jako uniwersytet, ponieważ jako pierwsza instytucja przyznawała certyfikaty ukończenia edukacji na różnych poziomach) na świecie. Uniwersytet oferował kształcenie w dziedzinach Islamu, matematyki, gramatyki i medycyny. Dodatkowo, przy uczelni została powołana biblioteka – najstarsza istniejąca ma świecie, zawierająca ok 4000 manuskryptów.

 

Julianna Morell (1594-1653) – pierwsza kobieta z dyplomem uniwersyteckim oraz tytułem doktora nauk
Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie nauką, potrafiła poświęcać jej wiele godzin dziennie. Mając zaledwie 12 lat napisała i publicznie obroniła traktat naukowy o etyce i moralności. Później jej zainteresowania przeszły w stronę fizyki, metafizyki i prawa. W 1608 roku obroniła doktorat z prawa w pałacu papieskim. Pierwszą kobietą w czasach współczesnych, która zdobyła doktorat była polka, Stefania Wolicka (1851 – po 1895), która w 1875 roku otrzymała tytuł doktora nauk filozoficznych z Uniwersytetu w Zurychu.

 

Ada Lovelace (1815-1852) – pierwsza programistka
Zainteresowanie matematyką Ada zawdzięczała mamie, która chciała odwieść córkę od poezji. Okazało się, że Ada przejawia spore zdolności w kierunku matematyki i logiki. Zafascynowana prototypem maszyny różnicowej stworzonej przez przyjaciela matematyka Charlesa Babbage, narysowała w latach 1842-1843 diagram – algorytm do obliczania liczb Bernoulliego, uważany za pierwszy program komputerowy. Nie został on jednak nigdy przetestowany, ponieważ urządzenie nie zostało stworzone.

 

Elizabeth Blackwell (1821-1910) – pierwsza lekarka
Jej marzeniem było dostanie się do szkoły medycznej w Filadelfii. Otrzymywało odmowy ponieważ kobiety są gorsze umysłowo od mężczyzn, ale też takie, w których wyrażano obawę, że może być za dobra. Część osób nawet sugerowała aplikację w przebraniu mężczyzny. W końcu Geneva Medical College w stanie Nowy Jork zgodził się poddać jej przypadek pod głosowanie przez 150 mężczyzn – obecnych uczniów. Nawet jeden głos sprzeciwu miała oznaczać odmowę. Elizabeth została przyjęta. Mówi się, że wynik głosowania był żartem, ale Elizabeth przekuła ten żart w sukces i w 1849 została pierwszą kobieta w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii z dyplomem ukończenia szkoły medycznej. Co ciekawe, siostra Elizabeth, Emily, została trzecią kobietą z dyplomem medycznym.

 

Maria Sklodowska-Curie (1867-1934) – pierwsza zdobywczyni Nobla, pierwsza zdobywczyni dwóch Nobli, jedyna osoba z nagrodami Nobla z dwóch różnych dziedzin
Najbardziej znana polska naukowczyni – fizyczka i chemiczka badająca radioaktywność. Jej życie to pasmo sukcesów na zmianę z okresami walki o możliwość pracy w nauce. Więcej o niej przeczytacie tutaj: http://www.centrumnaukiec1.pl/aktualnosci/maria-sklodowska-curie

 

Raymonde de Laroche (1882-1919) – pierwsza licencjowana pilot
Marzyła o wzbiciu się w powietrze, zainspirowana pokazami lotnictwa braci Wright w 1907 roku we Francji. Od razu rzuciła się na głęboką wodę i uczyła się latać w jednoosobowym samolocie, otrzymując instrukcje z ziemi. Mimo że nie była pierwszą kobietą za sterami samolotu (choć nadal jedną z pierwszych, jako pierwsza zdobyła licencję lotniczą w 1910 roku. Zginęła kopilotując testowany nowy model samolotu.

 

 Valentina Tereshkova (ur. 1937) – pierwsza kobieta w kosmosie
 W 1963, w wieku zaledwie 26 lat, została wybrana spośród ponad 400 kandydatów i stała się pierwszą kobietą, która poleciała w kosmos pilotując Vostok 6 i jednocześnie piątym kosmonautą na orbicie ziemskiej. W kosmosie spędziła trzy dni i w tym czasie okrążyła ziemię 48 razy. Wcześniej zdobywała przestworza jako skoczek spadochronowy