Jak się uczyć?

Drugi cykl webinariów startuje 26 stycznia 2021 r.


Wbrew powszechnej opinii, uczniowie nie dzielą się na zdolnych i niezdolnych, tylko na tych, którzy umieją się uczyć i na tych, którzy tego nie potrafią. Zdarzają się oczywiście sytuacje pośrednie. 
Najważniejsze jest jednak to, że osoby, które mają trudność z samodzielną nauką, mogą zdobyć umiejętność uczenia się. Do nich przede wszystkim, ale także do osób, które już to potrafią a chciałyby robić to lepiej, kierujemy naszą nową propozycję: cykl poświęcony temu, jak skutecznie uczyć się do matury - podczas zajęć on-line w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Przeczytaj również: pełny opis projektu.

 

| Kliknij i kup karnet na cykl webinariów |

 

Cykl zajęć o metodach skutecznej nauki

 

Dla kogo są te zajęcia?
Dla tegorocznych i przyszłych maturzystów, którzy zderzają się z trudnym systemem nauki zdalnej, innym niż klasyczna edukacja z nauczycielem dostępnym na wyciągnięcie ręki. Metody te będzie można zastosować również podczas nauki na studiach i w pracy zawodowej.

Czego się na nich nauczymy?
Metod i sposobów skutecznej nauki - bez względu na przedmiot, który mamy do opanowania. Matematyka, zmora wielu uczniów, będzie tylko przykładem stosowania tych metod w praktyce. Sposoby te nadają się do wszystkich przedmiotów maturalnych.

Kto będzie prowadził zajęcia?
Kurs poprowadzi Marek Pisarski, pracownik Działu Naukowo-Dydaktycznego Centrum Nauki i Techniki EC1, doświadczony nauczyciel, autor publikacji dotyczących uczenia się i nauczania, były pracownik Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Ile to kosztuje?
Cykl webinariów, odbywających się on-line na platformie Zoom we wtorki o godz. 16:00, kosztuje 80 zł za osobę.

Czy spotkania będą dostępne jako film?
Nie. Cykl jest realizowany na żywo. Aktualnie nie planujemy publikacji jego zapisu.
Będzie odbywał się w cztery kolejne wtorki o godz. 16:00 (26 stycznia, 2 lutego, 9 lutego i 16 lutego 2021 r.)

Co jest mi potrzebne?

✅ Cykl dla maturzystów jest prowadzony na platformie Zoom. Polecamy zainstalowanie tego programu na własnym urządzeniu, ale istnieje również możliwość korzystania z niego przez przeglądarkę internetową.
Choć z Zooma można korzystać na smartfonie, zalecamy wykorzystywanie komputera z dużym ekranem.

✅ Na swój adres e-mail otrzymasz materiały w formacie PDF, będące zarazem kartą pracy i notatką.

✅ Dodatkowo uczestnicy przygotowują na zajęcia:

• kartki formatu A5, nożyczki, ołówek i długopis, cyrkiel i linijkę;
• papier do notatek (format A4 w kratkę);
• kalkulator typu „maturalnego”;
• wydrukowaną broszurę „Wybrane wzory matematyczne” (dostępną na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - drukujemy bez pierwszej i ostatniej strony okładkowej) ).

A jeśli zapomnę o spotkaniu?
Kilka dni przed każdymi zajęciami wyślemy Ci przypomnienie drogą e-mailową. 

 

| Kliknij i kup karnet na cykl webinariów |

 

Szerzej o cyklu poświęconym metodom samodzielnej nauki

Egzaminy, takie jak matura, sprawdzają nie tylko poziom wiedzy zdających, ale także ich umiejętność uczenia się. Z pewnością warto więc sprawdzić, jak poprawa tej umiejętności wpływa na poprawę jakość wiedzy oraz na wyniki egzaminów.

Wbrew powszechnemu mniemaniu szkolną zmorą wielu uczniów nie jest sama konieczność zdawania trudnych egzaminów. Nie jest nią również akurat matematyka, ani inny przedmiot szkolny. Problem tkwi właśnie w braku umiejętności uczenia się, które jest procesem.

 

Cykl dla maturzystów: jak się skutecznie uczyć

 

Podczas nauki w szkole uczniowie nie mają wielu okazji, aby dowiedzieć się, jak zdobywać wiedzę z poszczególnych przedmiotów i jak się uczyć w ogóle. A bez tej umiejętności trudno jest osiągać dobre rezultaty na egzaminach maturalnych, a w przyszłości także na rozmowach kwalifikacyjnych. Z pewnością warto więc samodzielnie szukać źródeł wiadomości na ten temat, bo umiejętność uczenia się jest ważna nie tylko w czasach pandemii - przydaje się przez całe życie.

- Centrum Nauki i Techniki EC1 jest i chce być nadal jednym z takich źródeł: miejscem, w którym uczymy się wspólnie, jak się uczyć. Teraz będziemy to robić w trybie on-line, mając nadzieję, że w nieodległej przyszłości wrócimy do zajęć w budynkach EC1 – mówi autor koncepcji zajęć, Marek Pisarski z Działu Naukowo Dydaktycznego Centrum Nauki i Techniki EC1.

 

Czym się zajmiemy na zajęciach?

Wierzymy, że uczenie się polega przede wszystkim na rozwiązywaniu zadań, porównywaniu rozwiązań, opisywaniu swoich strategii, uogólnianiu i uzasadnianiu. Uczenie się to ciekawa i wciągająca praca z elementami umysłowej rozrywki.

Ponieważ matematyka jest przedmiotem, który najlepiej testuje umiejętności uczenia się, oprzemy się na zadaniach matematycznych, kształcących umiejętnościach związane z rozwiązywaniem problemów. 
Istnieje kilka prostych i sprawdzonych metod nauki, ale najważniejsze jest usunięcie przeszkód, które utrudniają uczenie się, jak:
• brak motywacji,
• prokrastynacja (tendencja do przekładania zadań na później),
• uczenie się dla ocen
• uczenie się na pamięć.

Zapamiętanie wiedzy jest konsekwencją jej zrozumienia i wyćwiczenia, nie zaś celem samym w sobie. Nauka „na skróty” nie przynosi długodystansowych efektów.

Dobre wyniki na egzaminach można zapewnić sobie tylko dbając o mózg i resztę organizmu. Trzeba się dobrze przygotować psychicznie, żeby być gotowym podjąć trudy egzaminów maturalnych. Trzeba na przykład wyćwiczyć zdolność do utrzymania uwagi przez większość ze 170 minut, czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań arkusza.

Każdemu przyda się analiza rozwiązań charakterystycznych zadań maturalnych oraz rozwiązywanie kształcących zagadek, nie wymagających wiedzy szkolnej.

Część każdego spotkania naszego cyklu będzie poświęcona organizacji nauki w domu i wzmacnianiu motywacji. Przekonamy się także, jak wiele ważnych informacji, ćwiczeń i wskazówek do zawierają strony internetowe, w tym strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 

| Kliknij i kup karnet na cykl webinariów |

 

 

Ściąga na maturę

 

Warto uwierzyć, że:

✌️ Umiejętność uczenia się jest najważniejszą kompetencją nabywaną w szkole, ale nie tylko tam. Większość tego, czego się nauczymy w szkole, z czasem zapomnimy, ale z umiejętności uczenia się będziemy korzystać przez całe życie.

✌️ Podczas pandemii uczenie się z ograniczonym dostępem do nauczycieli  może przynieść dobre wyniki, ale wymaga pewnych zmian w dotychczasowym podejściu do nauki i w stylu życia. Wymaga decyzji: od teraz chcę uczyć się przede wszystkim sama/sam.

✌️ Każdy człowiek jest zdolny do tego, żeby nauczyć się uczyć się. Warto podejść do zdobywania tej umiejętności świadomie i z entuzjazmem. Każdy też może zdać maturę. Chodzi jednak o to, by zdać ją możliwie najlepiej, zdobywając podczas przygotowań cenne umiejętności, przydatne także podczas studiów i kolejnych kursów.

 

Harmonogram spotkań on-line:

Tematy zajęć on-line: (kliknij i kup karnet - 80 zł)

• wtorek 26 stycznia 2021 r., godz. 16:00
Jak redagować zadania, żeby nie zdenerwować egzaminatora. Zadania algebraiczne.

• wtorek 2 lutego 2021 r., godz. 16:00
Jak dbać o mózg, żeby on zadbał o nasz wynik. Zadania zamknięte.

• wtorek 9 lutego 2021 r., godz. 16:00
Jak używać kalkulatora, żeby lepiej wyciągać wnioski. Zadania o ciągach.

• wtorek 16 lutego 2021 r., godz. 16:00
Czym jest uczenie się i jak się nie pomylić. Zadania na dowodzenie.

 

| Kliknij i kup karnet na cykl webinariów |

 

Dodatkowe informacje:
• w sprawach merytorycznych dotyczących zajęć: edukacja@ec1lodz.pl, tel. 42 600 61 45
• w sprawach technicznych związanych z zakupem biletów: informacja@ec1lodz.pl, tel. 42 600 61 00 wew. 1