Zgraj się z nauką: nowe przestrzenie w Centrum Nauki EC1

| Kliknij i kup bilet! |

Od uruchomienia Centrum Nauki i Techniki EC1 minął rok. Zebrane doświadczenia oraz opinie naszych gości dają podstawy do przygotowania całkiem nowych propozycji programowych, które mają wciągać w fascynujący świat nauki poprzez dobrą zabawę. Zespół CNiT EC1 to znakomici fachowcy, którzy dali się poznać jako twórcy chociażby popularnej wystawy „Tajemnice pyłków”, w ramach której zapraszają do przyjrzenia się mikroskopijnym obiektom – pyłkom roślin. Nie mniejszą popularnością cieszyły się między innymi przygotowane przez nich „Dni tabliczki mnożenia”, „Święto liczby PI” oraz świąteczny warsztat pt. „Ogrzej zmarzniętego renifera”, podczas którego tworzyliśmy ekologiczną świecę na rodzinnych zajęciach łączących właśnie dobrą zabawę z wiedzą na temat chemii i ekologii!

- W 2019 rok wkraczamy z nową energią i angażującymi naszych klientów nowymi formami działania – mówi Michał Buława kierujący CNiT EC1. Od początku lutego ruszamy z programem warsztatów i mini-pokazów, które wzbogacą naszą stałą ofertę.

 

Weekend w Łodzi - nowe strefy w Centrum Nauki EC1

 

| Kliknij i kup bilet! |

Warto podkreślić, że dotyczy to zarówno propozycji dla odwiedzających placówkę klientów indywidualnych, którzy najczęściej pojawiają się w niej podczas weekendów, jak i grup szkolnych. Dla tych ostatnich przygotowano również bogaty pakiet propozycji pod hasłem „Zajęcia z Klasą”. To animacje tematyczne z wykorzystaniem materiałów pomocniczych dla uczniów i nauczycieli, które są zwięzłą, acz treściwą formą zwiedzania. Nasi Animatorzy zaopiekują się grupą na ok. 45 minut, a czas ten uczniowie wykorzystają, aby zaznajomić się z ciekawą tematyką przygotowaną specjalnie dla nich. Bilet natomiast jest ważny cały dzień. Można więc zostać w Centrum o wiele dłużej! Wśród proponowanych tematów znajdują się między innymi zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak używając metody paralaksy mierzy się kosmiczne odległości, spróbują określić wysokość chłodni kominowej EC1 za pomocą… ogromnego wahadła, a także odpowiedzą na ważne pytanie: skąd się bierze prąd? Tematyka „Zajęć z Klasą” będzie stopniowo poszerzana o kolejne zagadnienia związane z ekspozycją Centrum.

Centrum Nauki i Techniki EC1 wyposażyło także w nowoczesne meble swoje laboratoria. Dzięki tym przestrzeniom już niedługo zaoferuje odwiedzającym kolejne wartościowe atrakcje.

 

Nowe stanowiska i eksponaty – jeszcze więcej zabawy z nauką!

| Kliknij i kup bilet! |

Nowa część naszej ekspozycji, którą w weekend 2-3 lutego oddajemy naszym gościom, składa się z czterech stref. W pierwszej z nich zapraszamy do izby druida i pracowni alchemika. W kolejnej strefie poznajemy proste maszyny mechaniczne – od dźwigni i równi pochyłych przez układ bloczków linowych i przekładnie, aż po pełnowymiarową drezynę ręczną. Tu bez energii i zaangażowania naszych gości absolutnie się nie obejdzie! W części związanej z akustyką Zwiedzający zbadają, jak powstaje dźwięk i z czego się składa, osobiście zmierzą, jaką ma szybkość, a nawet jak go wykorzystać do zawieszenia drobnego obiektu w powietrzu!

 

Weekend w Łodzi - nowe strefy w Centrum Nauki EC1

 

| Kliknij i kup bilet! |

W tej części ekspozycji CNiT EC1 zajmujemy się także zjawiskami związanymi z aerodynamiką, hydrodynamiką i ogólnie ciśnieniem. Zwiedzający zbada efekt Magnusa – zjawiska, dzięki któremu podkręcona piłka zamiast lecieć prosto – skręca w bok, do bramki, a w pionowym tunelu aerodynamicznym będzie mógł przetestować, czy w strumieniu powietrza zawiśnie zbudowany przez niego obiekt latający. Nie zabraknie też możliwości sprawdzenia, jak działa łódź podwodna oraz dlaczego silny wiatr zrywa dachy.

A jakie przykładowe stanowiska znajdują się w tej domykającą strefę „Rozwój wiedzy i cywilizacji” strefie CNiT EC1? Na przykład drezyna. Zwiedzający będzie mógł się poczuć się jak w westernie. Jadąc przez Dziki Zachód prawdziwą drezyną typu „pompa” dowie się, jak ruch wajchy jest przenoszony na koła napędzające ten pojazd szynowy. Nie mniej ciekawy jest zegar. Tak, zegary wieżowe przez setki lat odmierzały czas mieszkańcom miast i wsi. Ale w jaki sposób wahadło napędza wskazówki i to jeszcze tak, aby prawidłowo wskazywały czas? Zegar na naszej ekspozycji nie zadziała bez zwiedzającego, który może stać się jego częścią – wahadłem bądź przeciwwagą!

 

Weekend w Łodzi - nowe strefy w Centrum Nauki EC1

 

| Kliknij i kup bilet! |

Zapraszamy również do labiryntu szalonego mechanika. Stawiamy tu przed zwiedzającym wyzwanie przeprowadzenia piłeczki przez skomplikowany labirynt wykorzystując tylko grawitację i proste urządzenia mechaniczne. Zachęcamy także do wypróbowania pionowego tunelu aerodynamicznego. Każdy, nawet największy statek powietrzny musi być najpierw przetestowany właśnie w tunelu aerodynamicznym. Zwiedzający może  zbudować prosty obiekt latający i sprawdzić, czy zawiśnie w strumieniu powietrza!

Jeśli naszych gości zmęczy tematyka lotu, proponujemy zanurzenie kontrolowane. Można tu poczuć się jak kapitan łodzi podwodnej i napełniając powietrzem albo wodą zbiorniki balastowe kontrolować zanurzenie batyskafu!

 

Weekend w Łodzi - nowe strefy w Centrum Nauki EC1

 

| Kliknij i kup bilet! |

- Warto zauważyć, że w ten sposób domykamy projekt naszego centrum, oddając w pełni przygotowaną stałą wystawę pod nazwą „Rozwój wiedzy i cywilizacji” – mówi Michał Buława – czyli poświęconą prawom przyrody, metodom naukowym oraz  związanym z nimi wynalazkom — wszystkiemu, co pozwoliło zbudować cywilizację, w której żyjemy. W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi nie tylko opowiadamy o tym. Poznajemy rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami. Ta część jest najbardziej interaktywna i wierzę, że spotka się z doskonałym przyjęciem naszych gości.

Otwarcie nowej strefy w Centrum Nauki i Techniki EC1 zaplanowano na weekend 2-3 lutego 2019 r. w godzinach pracy placówki, czyli od 10:00 do 20:00. W dni powszednie CNiT EC1 jest czynne od 9:00 do 17:00.

 

Weekend w Łodzi - nowe strefy w Centrum Nauki EC1

 

| Kliknij i kup bilet! |