Weekend z drukiem 3D

Druk 3D jest jedną z najbardziej frapujących technologii przełomu wieków. Zanim jednak zaczniemy jeździć „wydrukowanymi” samochodami — poznajmy tajniki tej metody produkcji.

Weekend z drukiem 3D odbędzie się w dniach 9-10 czerwca 2018 r. w godz. 11:00 - 19.00 w Centrum Nauki i Techniki EC1 — a dokładniej na trzecim piętrze chłodni kominowej, po drodze do ekspozycji „Rozwój wiedzy i cywilizacji”. Wstęp wymaga tylko zakupu biletu do Centrum, nie ma żadnych dodatkowych opłat.

Co przygotowaliśmy?

Warsztaty dla dzieci: długopisy 3D — prawie każde dziecko lubi rysować. Czy musimy się jednak ograniczać do kartki papieru? Nie! Długopisy 3D można oderwać od stołu i rysować nimi w przestrzeni. Pozwalają na stworzenie własnego przedmiotu a jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia.

Zabawki wykonane długopisem 3D

 

Stanowisko modelowania 3D dla początkujących — zanim drukarka 3D stworzy oczekiwany przedmiot, musimy dokładnie określić, co właściwie ma zrobić. W tym celu stosuje się specjalne oprogramowanie do modelowania trójwymiarowego — w Centrum Nauki i Techniki EC1 przeprowadzimy pierwszą lekcję dla początkujących.

Trzy tajemnice udanego przedmiotu — jak wydrukować coś, co nie ma podstawy? W powietrzu przecież nie zawiśnie...? Czy wydrukowany obiekt jest w środku pusty czy wypełniony? Z czego możemy  drukować? Na te i wiele innych praktycznych pytań odpowiemy na kolejnym stoisku.

Przykłady wydruków z różnych technologii — druk 3D jest niejednorodny i obejmuje wiele technologii. Przyjrzymy się ich efektom i poszukamy najlepszych rozwiązań dla różnych pomysłów.

Zastosowania druku 3D — możemy drukować prawie wszystko: od biżuterii poprzez trudne do osiągnięcia inną metodą drobne elementy aż po aparaty wspomagające, ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym.

Druk 3D a ekologia — w druku trójwymiarowym możemy stosować przeróżne materiały. Niektóre zawierają drewno lub korek. Są również materiały zawierające miedź (świetne do biżuterii) oraz — najczęściej stosowane — różne rodzaje tworzyw sztucznych. Będzie szansa dowiedzieć się w jakich zastosowaniach ta technologia jest ekologiczna i jakimi sposobami to uzyskać.

Pokaz Fundacji e-Nable Polska — czyli technologia druku 3D w służbie osobom niepełnosprawnym.

- Druk 3D jest czymś absolutnie fascynującym. – mówi Michał Buława, kierownik Działu Organizacji Ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 – Jednocześnie niewiele osób miało okazję samodzielnie wydrukować przedmiot. Podczas „Weekendu z drukiem 3D” chcemy zapoznać jak najwięcej osób z tajnikami tej technologii.

- Zakres zastosowania technologii druku 3D jest bardzo szeroki. — dodaje Magdalena Stecka, koordynatorka wydarzenia — Dzieciom przynosi radość z zabawy rozwijającej wyobraźnię przestrzenną. Majsterkowiczom pomaga w tworzeniu skomplikowanych mechanizmów i konstrukcji o których wcześniej mogli tylko marzyć. Drukowana w 3D biżuteria cieszy oko i daje poczucie indywidualności. Niepełnosprawni zaś odzyskują dzięki niej część zdolności motorycznych.

 

WEEKEND Z DRUKIEM 3D

Gdzie?
Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, wejście od ul. Wojciecha Jerzego Hasa (od strony dworca Łódź Fabryczna)

Kiedy?
W sobotę i niedzielę 9-10 czerwca 2018 r. w godz. 11:00 – 19:00

Bilety
Atrakcje zawarte w cenie zwykłych biletów do Centrum Nauki wg standardowego cennika. Bilety są dostępne w kasach stacjonarnych EC1 Łódź oraz online: bilety.ec1lodz.pl

Kliknij i "polub" nas na Facebooku!


Praca z długopisem 3D

 

Zabawki wykonane długopisem 3D

 

Proces druku 3D biżuterii

 

Biżuteria wykonana w technologii druku 3D - elementy są niemożliwe do rozdzielenia

 

Jelonek - wykonany w technologii druku 3D, materiał zawiera miedź

 

Jelonek - biżuteria w akcji!


Kliknij i "polub" nas na Facebooku!