Przewodniki tematyczne

Oprócz książeczki "Rodzina z energią", którą można pobrać już w domu i ją wydrukować polecamy korzystanie z sześciu mini-przewodników tematycznych. Dzięki nim można łatwiej odnaleźć eksponaty powiązane ze sobą i nie ominąć atrakcji. Przewodniki są w postaci plików PDF o naprawdę niewielkich rozmiarach (poniżej 50 KB każdy) i można z nich korzystać na bieżąco podczas wizyty w Centrum Nauki i Techniki EC1 na wszystkich urządzeniach odczytujących PDF-y (smartfony, tablety a nawet czytniki e-booków takie jak Kindle czy inkBook).


Skąd wypłynie, gdzie dotrze? (2,5 - 3 godziny)
Życie bez prądu? Brzmi jak straszna wizja z filmu katastroficznego. Spróbujmy sobie jednak wyobrazić taką sytuację, w której nagle zostajemy pozbawieni prądu na dłuższy czas. My - mieszkańcy miast i wsi XXI wieku. Cały nasz arsenał sprzętu AGD i RTV staje się bezużyteczny.


ECO - jak wyczyścić energię? (1,5-2 godziny)
Pojęcie „ekologiczny” jest obecnie jednym z najmodniejszych słów. Ekologiczna żywność, ekologiczne środki piorące, ekologiczne źródła energii... Ale co to właściwie oznacza? I jak to się stało, że słowo to ma dzisiaj taką moc?


Na tropie oksydanu (1,5 - 2 godziny)
Oksydan. Jedna z najbardziej tajemniczych i jednocześnie oczywistych substancji na świecie. Prosta i zarazem skomplikowana. W niektórych miejscach tania i łatwo dostępna, w innych – wyjątkowo rzadka i na wagę złota.


PoRa chemii (2,5 - 3 godziny)
Świat to materia. Wszystko składa się z czegoś. No właśnie, z czego? Z węgla, wodoru, tlenu? To mocne trio niemal jak trzech muszkieterów zdecydowanie dominuje pośród innych pierwiastków. Ale układ okresowy to ponad 100 innych symboli chemicznych.


Solo czy w duecie? (1 - 1,5 godziny)
Ferrum. Żelazo. Pierwiastek „orkiestra”. Niezbędny do życia niemal wszystkim organizmom. Ważny składnik skorupy ziemskiej. Jeden z najlepiej znanych ludziom i najczęściej wykorzystywanych pierwiastków chemicznych.


Gwiezdne przestrzenie (1-1,5 godziny plus film w Kinie 3D)
„Ale Kosmos!” - mamy nadzieję, że te słowa padną z Twoich ust, kiedy wybierzesz naszą kolejną, tym razem nieziemską ścieżkę. Prezentujemy tutaj naprawdę kosmiczne zagadnienia.