Wieczory dla dorosłych 2021

Centrum Nauki i Techniki EC1 to fascynująca podróż przez dzieje ludzkiej cywilizacji. Opowieść, która zaczyna się od pierwszych intuicyjnych prób zrozumienia świata, aż po kosmiczne podróże i postawienie przez ludzi stóp na powierzchni Srebrnego Globu.

Zapraszamy na cykl "Wieczory dla dorosłych", podczas których wspólnie przejdziemy przez różnorodne naukowe zagadnienia, które są stale obecne w życiu każdego z nas. Niektóre w całkiem oczywisty, inne w nieco bardziej subtelny sposób.

WIECZÓR W PRACUJĄCEJ
ELEKTROCIEPŁOWNI
23 września 2021 r.
- kliknij i kup bilet -

🔹 "Wieczory dla dorosłych" będą odbywać się raz w miesiącu
🔹 każde spotkanie zaczynamy o 19:00 i kończymy do 21:00
🔹 koszt udziału wynosi 26 zł za osobę
🔹 sugerowany wiek gości: od 16. roku życia
🔹 spotykamy się przy wejściu głównym do Centrum Nauki i Techniki EC1

Dodatkowych informacji udziela Dział Obsługi Klienta, tel. 42 600 61 00 wew. 1, e-mail: informacja@ec1lodz.pl

 

Energetyczny Wieczór w pracującej elektrociepłowni - wnętrze przekroju kotła elektrowni z buchającą czerwienią ognia

 

czwartek, 23 września 2021 r.
ENERGETYCZNY WIECZÓR W PRACUJĄCEJ ELEKTROCIEPŁOWNI

To nie będzie zwyczajne zwiedzanie, ani klasyczny wieczór z prelegentami, wykładem i pokazami. Zapraszamy do spędzenia niecodziennego i pracowitego wieczoru w elektrociepłowni EC1. Cofniemy się w czasie do momentu, gdy EC1 pracowała pełną parą i to my wraz z naszymi Gośćmi, będziemy odpowiedzialni za wytworzenie i dystrybucję energii w mieście.

 

WIECZÓR W PRACUJĄCEJ
ELEKTROCIEPŁOWNI
23 września 2021 r.
- kliknij i kup bilet -

 

Przed nami moc pracy – usterki, awarie, wybuchy, w tle wielkie afery, niepłacący użytkownicy, wrogie przejęcia mienia i my – cisi bohaterowie stawiający czoła codziennym wyzwaniom w energetyce, dostarczający miastu niezbędną do działania siłę. Nieprzypadkowo wybraliśmy termin bardzo bliski rozpoczęcia Light Move Festiwalu. Po raz kolejny Łódź rozświetlą wtedy światła tego wydarzenia. EC1 także zalśni w ich blasku i pozwoli wam dostrzec swój niezwykły urok i piękno. Ale zanim to nastąpi to my przekonamy Was, ile można go odkryć w przemysłowym obiekcie. Właśnie tak! Przekonamy Was, że to szczera prawda.

Poza dobrą zabawą i ciężką pracą będzie można się dużo dowiedzieć o historii miejsca, a przez jego pryzmat o losach przemysłowego miasta i energetyce – tej dwudziestowiecznej, ale i tej z przyszłości, związanej z odnawialnymi źródłami energii.

 

Do zobaczenia na "Wieczorach dla dorosłych" w Centrum Nauki i Techniki EC1!

 ARCHIWUM WIECZORÓW DLA DOROSŁYCH

piątek (wyjątkowo), 18 czerwca 2021 r.
AGENCJE KOSMICZNE TO NIE TYLKO NASA
prowadził: Krzysztof Rumieniecki (Planetarium EC1)

Specjalny pokaz przedstawiający historię astronautyki jakiej nie znamy. Nie tylko Stany Zjednoczone podbijały kosmos. Swoje programy kosmiczne miało (i nadal ma) wiele innych państw, których często nie kojarzymy z osiągnięciami w tej akurat dziedzinie nauki. Przez dziesięciolecia ich osiągnięcia były przemilczane lub marginalizowane. Warto jednak o nich pamiętać,  o czym przekonamy Was na specjalnym pokazie 18 czerwca.


czwartek, 1 lipca 2021 r.
SKĄD SIĘ WZIĘŁA MUZYKA?
prowadził: Marek Pisarski (Centrum Nauki i Techniki EC1)

Czym jest muzyka? Jakie jest jej znaczenie w kulturze? Dlaczego nasze ulubione utwory są zbudowane z tych samych zaledwie dwunastu dźwięków? Na te i inne pytania odpowiemy podczas pokazów i warsztatów, podczas których zrekonstruujemy między innymi legendarne doświadczenie z monochordami słynnego Pitagorasa z Samos (VI-V w. p.n.e.).


czwartek, 8 lipca 2021 r.
SZCZEPIONKI BEZ TAJEMNIC - FAKTY I MITY
prowadziła: Daria Gładysz (Centrum Nauki i Techniki EC1)

Pandemia koronawirusa dotknęła nas wszystkich. Jest naszą codziennością już od ponad roku a mimo to w wielu sprawach mamy nadal więcej pytań niż odpowiedzi. Dlatego zapraszamy Państwa na spotkanie na  temat wirusów i szczepionek. W wieczornej scenerii zabytkowej elektrociepłowni spróbujemy znaleźć odpowiedzi przynajmniej na niektóre z tych pytań. Dowiemy się jak atakują nas wirusy oraz czy wnikają w nasze geny? Poznamy rodzaje szczepionek i ich działanie. Zastanowimy się także jak wzmocnić swoją odporność w trudnych czasach.


czwartek, 15 lipca 2021 r.
WIECZÓR Z TWÓRCZOŚCIĄ KIEŚLOWSKIEGO 
Projekcja i działania wokół wystawy Narodowego Centrum Kultury Filmowej.
prowadziła: Małgorzata Brożek (Narodowe Centrum Kultury Filmowej)

Multimedialna i interaktywna ekspozycja edukacyjno-upowszechniająca poświęcona twórczości Krzysztofa Kieślowskiego koncentruje się na wielkich pytaniach zadawanych przez bohaterów jego filmów, co podkreśli uniwersalność i doniosłość podejmowanych przez reżysera tematów moralno-etycznych. Podczas narracyjnej wędrówki podążymy drogą artystyczną reżysera – począwszy od dzieciństwa, przez studia w łódzkiej Filmówce, pierwsze dokumenty i fabuły, po sukcesy jego filmów na arenie międzynarodowej. Różnorodność eksponatów, wśród których znajdą się oryginalne dokumenty, obiekty, fotografie, nagrody, pamiątki, pozwoli nam zanurzyć się w głębię świata filmów dokumentalnych i fabularnych reżysera. Wiele z tych dokumentów i obiektów techniki filmowej zostanie pokazanych publicznie po raz pierwszy.


czwartek, 22 lipca 2021 r.
WYŚCIG ZBROJEŃ A WYŚCIG KOSMICZNY
prowadzili: Wojciech Niewiadomski i Witold Rozdół (Planetarium EC1)

Od czasu opracowania pierwszych rakiet na paliwo ciekłe, wielkie nadzieje związane z uzbrojeniem pokładano w pociskach balistycznych i technologii satelitarnej. Dlatego wyścig militarny między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim stanowił w ubiegłym stuleciu najważniejszy czynnik sprzyjający rozwojowi przemysłu kosmicznego. Przedstawimy, jak rywalizacja światowych mocarstw zapoczątkowała trwający po dziś dzień podbój przestrzeni kosmicznej, a także jak technologia, którą pierwotnie opracowano dla wojskowych satelitów, znalazła również cywilne zastosowanie.


czwartek, 29 lipca 2021 r.
KOŁAMI PO KSIĘŻYCU: TRZECIE I CZWARTE LĄDOWANIE NA SREBRNYM GLOBIE
prowadzili: Krzysztof Rumieniecki i Witold Rozdół (Planetarium EC1)

Wyścig na Księżyc dobiegł końca. Amerykanom udało się wyprzedzić Związek Radziecki, a Neil Armstrong jako pierwszy postawił stopę na powierzchni Srebrnego Globu. To jednak dopiero początek tej historii. Astronauci misji Apollo 14 i 15 dokonali wielu ciekawych odkryć, a ich podróż była niemniej fascynująca od tej, którą odbył Armstrong, Aldrin i Collins.


czwartek, 5 sierpnia 2021 r.
OPOWIEŚCI O DAWNEJ ŁODZI, SNUTE W SAMYM CENTRUM MIASTA
prowadził: Krzysztof Olkusz („Absolutnie Turystycznie”)

Kiedy deszcze niespokojne przeszkadzają w podziwianiu panoramy, nie załamujemy rąk, tylko rozpoczynamy wodną opowieść o... łódzkich rzekach! Czy wiecie, że oprócz młynów, nasze strugi były wykorzystywane do wodolecznictwa? A to nie koniec niesamowitych niespodzianek z łódzkimi rzekami w tle. Zapraszamy na zanurzenie się w Sokołówce, Olechówce i przede wszystkim Bzurze!

PS. Nie bójcie się - są czyste!


czwartek, 12 sierpnia 2021 r.
KOSMETYKI 100% BIO - OD OPAKOWANIA PO ZAWARTOŚĆ
prowadzi: Ewelina Niedzielska (Lovish)

Może zastanawiałaś się kiedykolwiek, czy w kosmetykach, których używasz na pewno nie ma takich składników jak: oleje mineralne i pochodne ropy naftowej, parabeny, karbomery lub syntetyczne barwniki? Czy wiesz, o czym świadczą na opakowaniach kremów skróty: eko, bio, vege? Na te i wiele innych pytań odpowie nasza ekspertka Ewelina Niedzielska, twórczyni marki „Lovish”. Odczarujemy mit o tym, że kosmetyki są tylko dla kobiet, dlatego będzie nam niezmiernie miło gościć na spotkaniu również Panów.


czwartek, 19 sierpnia 2021 r.
KOLORY CHEMII
prowadzili: dr Małgorzata Kuligiewicz i Dominik Stempel (Centrum Nauki i Techniki EC1)

Podczas tego spotkania wspólnie przeprowadzimy doświadczenia, które suchą teorię przekształcą w świetną zabawę. Zobaczymy, że chemia to nie tylko wzory i formułki, które należy zapamiętać. Udowodnimy, że potrafi być barwna i zaskakująca!
W czasie spotkania poznamy prawie wszystkie jej kolory, podziwiając piękno chemicznych ogrodów. A wszystko to odbędzie się w scenerii zabytkowej łódzkiej elektrowni z początku XX w. 


czwartek, 26 sierpnia 2021 r.
CHRUPIĄCA SKÓRKA + MIĘKKIE, PACHNĄCE WNĘTRZE = PYSZNY DOMOWY CHLEB NA ZAKWASIE
prowadziła: Justyna Zielińska (dietetyk TCM)

Podczas warsztatów chlebowych dowiemy się, jak upiec w domu z wieloletniego zakwasu chleb, o ogromnej sile zdrowotnej, na zawsze żegnając głęboko mrożone pieczywo ze sklepów. (przepraszamy, wieczór wyprzedany)

Kilka szczegółów: 
• uczestnicy warsztatów zapoznają się z wiedzą na temat zakwasu, dokarmiania zaczynu, wyrabiania ciasta i pieczenia;
• szczegółowo przeanalizujemy przepis na domowy wypiek;
• poznamy rodzaje i typy mąk odpowiednie do wypieku chleba;
• poznamy dodatki które można dodać do chleba;
• wszystko o urządzeniach przydatnych w kuchni do wypieczenia chleba: misy, dzieża, młynek drewniany do ziaren oraz inne niezbędniki domowego piekarza;
• pokaz jak przygotować chleb;
• na warsztatach odbędzie się degustacja chleba wykonanego wg przepisu, który poznają uczestnicy;
• uczestnicy otrzymają również przepisy na przepyszne pasty roślinne, będzie też można podczas warsztatu degustować pastę roślinną; 
• chętnym rozdamy wieloletni zakwas od grupy Pogotowie Zakwasowe – prosimy o przyniesienie małego (min. 200ml) zakręcanego słoiczka.