Domowe Centrum Nauki i Techniki

⭐️ Skąd się bierze deszcz? ⭐️ Czy jest sens i jak wykonać niewidzialną mapę? ⭐️ Czy dzieci Pana Astronoma były grzeczne? ⭐️

Domowe Centrum Nauki zaprasza młodszych gości na cykl programów online. 

 

Domowe Centrum Nauki i Techniki

 

Właśnie dla nich i ich rodziców przygotowaliśmy filmy prezentujące proste doświadczenia. Wykorzystujemy to, co mamy w naszych domach i nie wymagamy żadnej wiedzy. Jedyne czego będzie nam trzeba, to ciekawość świata oraz chęć zrozumienia go. Jak się okazuje, nasz kuchenny stół może zamienić się w mini-laboratorium!

 


Co już jest dostępne?

Oto materiały, które już są dla Was dostępne o dowolnej, wybranej przez Was porze.

 

🌳 Jak sobie poradzić z odnalezieniem drogi powrotnej w lesie, z rozładowanym telefonem...? Magda i Marek podpowiedzą nam rozwiązanie. Potrzebujemy kałuży z wodą, małego liścia, igły z turystycznego niezbędnika i magnesu kupionego na pamiątkę przed wyprawą. 😉
📍 Jesteśmy już otwarci po przerwie! Możecie odwiedzać nas w Centrum Nauki i Techniki EC1 nie tylko wirtualnie! Obiecujemy, że jest bezpiecznie.

 


Dzisiaj przyjrzymy się kolorom ukrytym wewnątrz światła. Określenie „światło białe” jest dosyć mylące, nie przywołuje bowiem skojarzeń z feerią barw, którą się objawia. Możecie zobaczyć, co to za barwy, dzięki przyrządowi, który zbudujecie razem z Michałem i Mirkiem.
📍 Jesteśmy już otwarci po przerwie! Możecie odwiedzać nas w Centrum Nauki i Techniki EC1 nie tylko wirtualnie! Obiecujemy, że jest bezpiecznie.

 


Chwila, ten spinacz naprawdę unosi się w powietrzu‼️ Jak to w ogóle możliwe⁉️ I co wspólnego z naszym lewitującym spinaczem ma kula ziemska...?
📍 Jesteśmy już otwarci po przerwie! Możecie odwiedzać nas w Centrum Nauki i Techniki EC1 nie tylko wirtualnie! Obiecujemy, że jest bezpiecznie.

 


Dzisiaj, dzięki małej stercie tostów przemienimy się na chwilę w geologów badających skamieniałości!

 


Mąka, kakao, brytfanna... Nie, wcale nie będziemy piec ciasta. Daria i Iga pomogą Wam w wykonaniu prostego, ale bardzo efektownego eksperymentu z kraterami uderzeniowymi. Przy okazji dowiemy się, czym różnią się od siebie meteory, meteoryty i meteoroidy.

 


Znudziły się Wam już wszystkie zabawki? Czemu nie zbudować własnego modelu pojazdu, który będzie miał swój napęd? Michał, Monika i Mirek zaraz Wam udowodnią, że to wcale nie jest takie trudne!

 


Tym razem zajmiemy się mapami i... ziemniakami. Pomoc osoby dorosłej jest jak zwykle niezbędna.

 


W naszym Domowym Centrum Nauki i Techniki zamieniliśmy stół w kuchni w najprawdziwsze laboratorium chemika. A to wszystko dzięki... KAPUŚCIE, która umożliwiła nam dzisiejsze śledztwo w poszukiwaniu kwasów i zasad. Nie przegapcie tego!
Uwaga! Film w kilku częściach!

 

 

 

 


Dzisiaj zapraszamy Was na herbatkę... trochę inną niż zwykle. Zresztą nie będziemy zdradzać niespodzianki, zobaczcie sami!
Pamiętajcie, że najważniejsza zasada w chemii, to nie oblizywać łyżeczki! Jeśli powtórzycie nasz eksperyment – nie pijcie tej "herbaty"! Możecie nam wierzyć, jest bardzo niesmaczna.

 

 


Dzisiaj przyjrzymy się roślinom. Obejrzyjcie film o niesamowitych własnościach liści lotosu a potem sprawdźcie czy któraś z roślin hodowanych w Waszych domach choć częściowo ma podobne właściwości. Nie przesadzajcie z ilością użytej wody. 😊

 

 


Zbudowaliście kiedyś wulkan? Nie? Nie martwcie się, z Domowym Centrum Nauki i Techniki zbudujecie nie jeden a trzy wulkany!
Nie zapomnijcie odsłuchać też naszego materiału audio o wulkanach, który zamieściliśmy na Soundcloudzie.

 


Katarzyna zabiera nas dzisiaj w świat optyki. Wyjaśni nam co to są soczewki oraz pokaże, jak domową zabawką trochę oszukać nasze oczy i mózg.

 

 


Michał i Mirek zapraszaja do przetestowania domowej wichury a następnie do zbudowania własnego domowego anemometru - czyli wiatromierza. Jak zwykle wszystko z przedmiotów, które znajdziemy w domu!

 


 

Są tu jacyś fani Harry'ego Pottera? Pamiętacie dziennik Toma Riddle'a, w którym były ukryte informacje dotyczące Komnaty Tajemnic? Dzisiaj Daria z Domowego Centrum Nauki i Techniki pokaże Wam, jak sami możecie napisać pamiętnik, którego nie odczyta nikt poza Wami.

 

 


Klocki, kostki lodu, dwa pojemniki, plastelina, woda i mazak wystarczą, żeby przeprowadzić w domu eksperyment naukowy. Dzięki niemu zrozumiemy różnice między lodem morskim a tzw. lądolodem oraz zastanowimy się, jakie skutki wywołuje proces topnienia.

 

 


W kolejnym spotkaniu w ramach Domowego Centrum Nauki i Techniki będzie wstrząsająco! Wywołamy model trzęsienia ziemi, obejrzymy jego skutki i zbudujemy własny sejsmograf - a wszystko to z rzeczy, które można znaleźć w każdym domu!
Choć film jest niedługi, zabawa zajmie Wam około godziny.

 

 


 

Doświadczenie, czy magiczna sztuczka? Zobaczcie sami, co przygotowała dla Was Magda... i po co jej kapelusz magika?
Ten prosty do wykonania w domu eksperyment pozwoli Wam zadziwić Waszych bliskich, a przy okazji dowiecie się czegoś o ciśnieniu hydrostatycznym i napięciu powierzchniowym wody.

 

 


Michał i Mirek pokażą Wam, jak zrobić wędkę z kawałka sznurka i magnesu z Waszej lodówki. Co będą łowić? Zobaczcie sami:

 

 

 


W dzisiejszym odcinku Paweł przedstawi Wam tajniki działania dźwigni, z których korzystacie pewnie dużo częściej niż Wam się wydaje. Zapraszamy!

 

 


Co to za magiczne sztuczki? Jak sprawić, żeby nasza mapa była niewidzialna? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym filmiku.

 

 


Chcielibyście przygotować kolorowe pisanki, ale w tym całym zamieszaniu zapomnieliście kupić barwniki do jajek, a nie są to zakupy pierwszej potrzeby, więc jesteście teraz w kropce?
To nic, bo po naturalne barwniki wystarczy wybrać się do swojej kuchni!

 

 


O nie! Ten tekst jest tak mały, że nie da się go przeczytać! A może jednak się uda z pomocą naszego dzisiejszego doświadczenia?
W trakcie jego wykonywania zachowajcie ostrożność i pamiętajcie, że dla uzyskania właściwego efektu, kropla wody na folii musi być naprawdę wypukła (być może będziecie musieli dodać dwie lub trzy krople).

 

 


Jak to się dzieje, że powstają chmury, a potem pada z nich deszcz? Domowe Centrum Nauki i Techniki zaprasza do udziału w krótkim eksperymencie, w którym między innymi... wyprodukujecie swoją własną chmurkę.
Para wodna jest dookoła nas i ma olbrzymi wpływ na pogodę i klimat.