EC1 Łódź ON-LINE

Realizację tego projektu rozpoczęliśmy w marcu 2020 r. W czasie, gdy nasi goście nie mogli już nas odwiedzać, postanowiliśmy zagościć u nich - oczywiście w terminach najbardziej im odpowiadającyh. 😉 Zdecydowaliśmy się zaproponować tak szeroki zakres tematyczny, jaki tylko był możliwy. Dla ułatwienia w nawigowaniu po kilkudziesięciu już materiałach prezentujemy poniższe zestawienie.

W sierpniu 2020 r., na podstawie zdobytych przez nas doświadczeń, stworzyliśmy platformę online zawierającą pakiety zajęć dla dzieci i młodzieży (nowe filmy!).

Nadal co tydzień pojawiaja się nowe odcinki audycji Planetarium EC1 - realizowane jako transmisje na żywo w każdy wtorek o godz. 11:00. Dostępne są również archiwalne materiały skierowane do dzieci i ich opiekunów "Domowe Centrum Nauki i Techniki". 

 

Uwaga! Kolejne transmisje na żywo z Planetarium EC1 są dostępne w tym miejscu.

 

🧿 💥 Aktualności astronomiczne - transmisje z Planetarium EC1: dostępne na stronie 🔸 planetariumec1.pl oraz na 🔸 YouTube.

🧿 🔸 Łódź - co tu się animuje? Przewodnik po filmach animowanych powstających w naszym mieście przy wsparciu Łódzkiego Funduszu Filmowego, którego operatorem jest Łódź Film Commission.

🧿 Narodowe Centrum Kultury Filmowej przybliża nam 🔸 historię kina i ruchomych obrazów.

🧿 🔸 Jak oni rysują? Cykl przedstawiający wybitnych twórców powieści graficznych i komiksów, przygotowany przez Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (organizatora Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi).

🧿 🔸 Wirtualne oprowadzanie po Centrum Nauki i Techniki EC1.

🧿 💥 Odrębny projekt dla młodszych widzów i ich rodziców: 🔸 Domowe Centrum Nauki i Techniki.

...natomiast zagadki związane z mikroświatem są nadal dostępne (wraz z rozwiązaniami w postaci krótkich podcastów na SoundCloud) na tej stronie, poniżej. 

 

EC1 Łódź ONLINE

 


Co już jest dostępne?

Oto materiały, które już są dla Was dostępne o dowolnej, wybranej przez Was porze. Jeżeli odwiedzasz nas po raz pierwszy - zacznij od dołu strony. 😊

 

Uwaga! Kolejne transmisje na żywo z Planetarium EC1 są dostępne w tym miejscu.

 

 


Podczas kolejnej transmisji na żywo z Planetarium EC1 zabierzemy Was do wspaniałej Gromady Herkulesa. Jest to gromada kulista, która składa się z 0,5 - 1 miliona gwiazd i jest najjaśniejszym obiektem tego typu na niebie widocznym z północnej półkuli Ziemi. Zastanowimy się też nad możliwością występowania życia w Kosmosie i spojrzymy na wiatry występujące na Jowiszu i Neptunie.

 


Łódź Film Commission i Likaon zabierają nas w kolejną podróż za kulisy animacji. Tym razem do "Zapomnianej książki" w reż. Agaty Gorządek, zainspirowanej opowiadaniem Arnošta Goldflama. To opowieść o stracie i radzeniu sobie z samotnością, ale także o fascynacji przedmiotami, którymi przestano się już interesować.

 


Tym razem zajmiemy się Wężownikiem i Słońcem. Wyjaśnimy, dlaczego Wężownik nie jest znakiem zodiaku (tak jak są nimi Panna, Lew czy Strzelec). Opowiemy, co ma z tym wspólnego ruch Słońca. Przemycimy kilka słów o układach wielokrotnych. Udajmy się zatem razem w wędrówkę z naszą gwiazdą!

 


Zagadka z 14 majaOto kolejna zagadka przygotowana w naszym Nanolaboratorium..
Kliknij w zdjęcie widoczne po lewej stronie i przyjrzyj mu się uważnie.
Spróbuj odgadnąć: co właściwie widzisz? Aby sprawdzić odpowiedź i poznać kilka ciekawych faktów, wejdź na naszą podstronę na Soundcloudzie.
Wystarczy kliknąć tutaj.


Zaglądamy za kulity filmu "Most". To historia o przyjaźni, poszukiwaniu własnego ja i odwadze pomagania innym.
"Most" to film animowany, realizowany w technice lalkowej. Ma charakter impresji dokumentalnej na temat misji ratunkowej japońskiego Czerwonego Krzyża dla polskich sierot pozostawionych na ziemiach Syberii w latach 1919-1923. Nie jest to historia powszechnie znana ani Polakom, ani Japończykom, co czyni film jeszcze bardziej wyjątkowym i potrzebnym.

 

 


Czy wiecie, że największe góry w Układzie Słonecznym znajdują się na Marsie? O tajemnicach Czerwonej Planety opowiemy podczas 8. transmisji na żywo z Planetarium EC1:

 


Zagadka z 7 majaOto kolejna zagadka przygotowana w naszym Nanolaboratorium..
Kliknij w zdjęcie widoczne po lewej stronie i przyjrzyj się mu uważnie.
Spróbuj odgadnąć: co właściwie widzisz? Aby sprawdzić odpowiedź i poznać kilka ciekawych faktów, wejdź na naszą podstronę na Soundcloudzie.
Wystarczy kliknąć tutaj.


Łódź Film Commission zaprasza za kulisy fabularyzowanego serialu dla młodego widza „Wojna i ja” (reż. Matthias Zirzow). Serial dokumentalny o tematyce historycznej zrealizowano w technice łączącej zdjęcia live-action z udziałem aktorów, materiały archiwalne oraz zdjęcia efektowe na makietach.
Serial przedstawia wydarzenia II Wojny Światowej widziane oczami dzieci z różnych europejskich krajów, a jako kanwę opowieści wykorzystuje oryginalne dziecięce pamiętniki i biografie z lat 1938–1945.
W krótkim czasie od wprowadzenia do dystrybucji tytuł otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień m.in. nagrodę dla najlepszego dziecięcego programu dokumentalnego na Niemieckim Festiwalu Mediów dla Dzieci GOLDENER SPATZ, Srebrną Walkirię na Festiwalu Filmów Historycznych i Wojennych w Kętrzynie czy Białego Słonia dla telewizyjnej produkcji roku dla dziecięcej widowni.

 

 


Dzisiaj zajmiemy się następnym obiektem głębokiego nieba - galaktyką Panna A (oznaczona jako Messier 87). Jest to galaktyka eliptyczna widoczna już przy użyciu lornetki a jej cechą charakterystyczną jest masywna czarna dziura w centrum.

 

 


Boulet to pseudonim artystyczny Gillesa Roussela, 45-letniego francuskiego rysownika i kreatora powieści graficznych. Znany głównie ze swojego webkomiksu www.bouletcorp.com, w którym od 2004 roku opublikował ponad 2000 stron. Narysował lub napisał ponad 35 komiksów, włącznie z hitem "La Page Blanche" dla nagrodzonej Eisnerem scenarzystki Penelope Bagieu oraz uznaną na arenie międzynarodowej serią Donżon (Timof Comics), stworzoną z Joanem Sfarem i Lewisem Trondheimem. Jest autorem ilustracji do książek takich pisarzy, jak Zach Weinersmith, Terry Jones i Neil Gaiman. Dla wydawnictwa Delcourt przygotowuje pop-naukową serię pod tytułem Octopus.
W 2019 r. odwiedził Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, organizowany dorocznie przez Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

 

 


Oto kolejna zagadka przygotowana w naszym Nanolaboratorium..
Kliknij w zdjęcie widoczne po lewej stronie i przyjrzyj się mu uważnie.
Spróbuj odgadnąć: co właściwie widzisz? Aby sprawdzić odpowiedź i poznać kilka ciekawych faktów, wejdź na naszą podstronę na Soundcloudzie.
Wystarczy kliknąć tutaj


Marcin Podolec reżyseruje adaptację komiksu Saschy Hommera pod tym samym tytułem. Ta spowita dymem historia o lęku przed nieznanym powstaje w technice animacji rysunkowej i wycinankowej. Przyglądamy się kulisom produkcji dofinansowanej z Łódzkiego Funduszu Filmowego, którego operatorem jest Łódź Film Commission.

 

 


Historyczna szatnia EC1Jak zapewne wiecie, Centrum Nauki i Techniki EC1 mieści się w budynkach najstarszej łódzkiej elektrowni. Była gotowa do pracy aż do 2000 roku!
Magda Prasoł zabierze Was w podróż po nieoczywistych miejscach i opowie, jaką pełniły rolę w funkcjonowaniu elektrowni. Na końcu trafimy do historycznej szatni, w której zgromadziliśmy przedmioty towarzyszące wielu pokoleniom pracowników energetyki. Wsiądźmy zatem do naszego wehikułu czasu i w drogę!
Film powstał we współpracy z TV Toya i można go obejrzeć online w tym miejscu.


Wtorkowe spotkanie z Planetarium EC1 poświęcamy tym razem satelitom - a dokładniej sztucznym satelitom różnego typu. Podpowiadamy też jak je obserwować!


 

Pamiętamy ten niesamowity moment, gdy Łódź zdobyło tytuł Miasta Filmu UNESCO. Duma i radość z dołączenia do grona 180 miast z 72 krajów w ramach UNESCO Creative Cities Network (UCCN). A potem przyszedł czas na realizację projektu! Opowie nam o tym Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

 


Wielu z Was dopytywało co będzie dostępne w nowym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. W filmie wyjaśniamy dokładnie, czego możecie się spodziewać i w jaki sposób weźmiemy udział w chronieniu pamięci o niezwykłej części życia społecznego w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Potem przeskoczymy w przyszłość: być może po naszych ścieżkach warsztatowych niektórzy z naszych młodych gości zdecydują, że tworzenie gier lub Virtual Reality to ich przyszła droga zawodowa. Trzymamy kciuki!

 

 


Zagadka z 23 kwietniaW czwartki po południu - dla małej odmiany - zapraszamy do rozwiązywania zagadek.
Kliknij w zdjęcie widoczne po lewej stronie i przyjrzyj się mu uważnie.
Spróbuj odgadnąć: co właściwie widzisz? Aby sprawdzić odpowiedź i poznać kilka ciekawych faktów, wejdź na naszą podstronę na Soundcloudzie.
Wystarczy kliknąć tutaj
 


Dzięki Łódź Film Commission zaglądamy za kulisy powstawania animowanego filmu długometrażowego "Nawet myszy idą do nieba". Ta międzynarodowa koprodukcja niosła za sobą wiele wyzwań, na które warto rzucić okiem!
Po otwarciu Centrum Nauki EC1 dla gości zapraszamy uzupełniająco na wystawę lalek animacyjnych prezentowaną w chłodni kominowej. Tam będzie można na własne oczy zobaczyć niezwykłą precyzję, z jaką powstają figurki.

 

 


Strefa Głębokiego KosmosuKosmos kryje przed nami mnóstwo niespodzianek. Aby go badać, potrzebujemy specjalnych urządzeń oraz nieoczywistych sposobów.
Krzysztof Kempa zaprezentuje nam sposób mierzenia odległości pomiędzy obiektami niebieskimi. Linijka czy miarka niespecjalnie dałyby radę... Z pomocą przyszła matematyka, a dokładniej: trygonometria. Mamy nadzieję, że już wkrótce wszyscy chętni będą mogli odwiedzić nas osobiście i samodzielnie spróbować swoich sił przy mierzeniu wielkich odległości!
Film powstał we współpracy z TV Toya i można go obejrzeć online w tym miejscu.

 


Tym razem prezenterzy Planetarium EC1 zabierają nas do przepięknej galaktyki spiralnej - nazwanej Galaktyką Słonecznik. Odkryta w XVIII wieku cieszyła oko wielu pokoleń astronomów. Dopiero współcześnie zaczęliśmy się jednak zastanawiać nad tajemnicami takimi jak "ciemna materia". A to nie jedyny sekret Słonecznika!
Po uruchomieniu filmu prosimy przesunąć go do przodu o 55 sekund. :-)

 

 


Narodowe Centrum Kultury Filmowej zabiera nas ponownie w świat niezwykłej wyobraźni. Tym razem obejrzymy trzy nowe sceny do wielkich, klasycznych polskich filmów. Wszystkie zostały przygotowane od początku do końca, pod okiem wybitnych specjalistów, przez uczestników ubiegłorocznych warsztatów "Historie przyszłości". Nie przestraszcie się napisów po pierwszej minucie i oglądajcie dalej. 😉

 

 

 


Jak powstaje rysunek Catwoman (i nie tylko)? Tym razem przy pracy zobaczycie Joannę Karpowicz. Film przygotowało dla Was Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

 

 


Zagadka z 16 kwietniaW czwartki - dla małej odmiany - zapraszamy do rozwiązywania zagadek.
Kliknij w zdjęcie widoczne po lewej stronie i przyjrzyj się mu uważnie.
Spróbuj odgadnąć: co właściwie widzisz? Aby sprawdzić odpowiedź i poznać kilka ciekawych faktów, wejdź na naszą podstronę na Soundcloudzie.
Wystarczy kliknąć tutaj
 


W czwartej części oprowadzania po Centrum Nauki i Techniki EC1 przyszedł czas na jedną z najbardziej charakterystycznych budowli naszego kompleksu. Imponująca chłodnia kominowa, kiedyś służąca do schładzania wody używanej do produkcji prądu (szczegóły znajdziecie we wcześniejszych filmach) a teraz taras widokowy i dodatkowa przestrzeń wystawowa.

 


Transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzana na YouTube.
Tym razem tematem naszego krótkiego spotkania będą Lirydy!

 

 

 


Wszystkie filmy zaczynają się od pomysłów. W jaki sposób filmowcy sięgają po prawdziwe historie, inspirując się biografiami artystów oraz życiem ludzi, którzy zostali wciągnięci w wir wydarzeń historycznych?

 

 

 


Zobaczcie, jak Mick McMahon rysuje pogromcę wrogich plemion Slaine’a i oddanego idei twardziela z dystopijnej przyszłości – Sędziego Dredda podczas 30. Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

 

 

 


Zagadka 3W czwartki - dla małej odmiany - zapraszamy do rozwiązywania zagadek.
Kliknij w zdjęcie widoczne po lewej stronie i przyjrzyj się mu uważnie.
Spróbuj odgadnąć: co właściwie widzisz? Aby sprawdzić odpowiedź i poznać kilka ciekawych faktów, wejdź na naszą podstronę na Soundcloudzie.
Wystarczy kliknąć tutaj
 

 


Centrum Nauki i Techniki EC1 jest teraz puste. Skorzystaliśmy więc z okazji i wypuściliśmy karaluchy, które do tej pory trzymaliśmy w gablocie, żeby też mogły sobie trochę pozwiedzać. Zobaczcie sami!

 

 

 


Transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzana na YouTube.
Tym razem tematem naszego krótkiego spotkania będą od zawsze fascynujące dla obserwatorów KOMETY

 

 

 


Dzieje kina okiem NCKF, część I
Dzisiaj, w dobie smartfonów i filmów dostępnych na życzenie, ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której, jeśli spóźnimy się na kinowy seans, a film zejdzie z afisza, to już nigdy i nigdzie nie będziemy mogli go zobaczyć.

 

 


Są tu jacyś fani gwiezdnego dziecka i wychowanka Wikingów Thorgala? A może legendarnego magazynu Relax?
🙂🙃 Tak, czy inaczej, dzisiaj Festiwal Komiksu W Łodzi ma dla Was Grzegorza Rosińskiego w akcji, bo jak sam twórca przyznał w jednym z wywiadów, dzień bez obrazka to dzień zmarnowany!

 

 


Zagadka 2W czwartki - dla małej odmiany - zapraszamy do rozwiązywania zagadek.
Kliknij w zdjęcie widoczne po lewej stronie i przyjrzyj się mu uważnie.
Spróbuj odgadnąć: co właściwie widzisz? Aby sprawdzić odpowiedź i poznać kilka ciekawych faktów, wejdź na naszą podstronę na Soundcloudzie.
Wystarczy kliknąć tutaj
 

 


Była w stanie wprawić w ruch potężny turbogenerator a my mamy z niej wykonany... ekran. Para wodna – to temat kolejnego odcinka!
Zapraszamy na wirtualny spacer w towarzystwie znakomitych animatorów, Macieja Stępnia i Michała Dudy. Nauka jest wszędzie - także w Waszych domach. EC1 posyła Wam solidną porcję energii wiedzy!

 

 


Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie pierwszą transmisją - obejrzeliście ją już łącznie ponad 2600 razy!
Podczas drugiego spotkania porozmawiamy o fazach Księżyca i ich wpływie na nasze życie.
Podczas transmisji można było zadawać pytania na chacie - na część odpowiedzieliśmy od razu, na niektóre przyjdzie czas podczas kolejnego spotkania.

 


Paweł Sołodki, kurator wystawy "Mechaniczne oko" w Narodowe Centrum Kultury Filmowej, opowiada nam o latarniach magicznych - pierwszym w historii przenośnym sprzęcie projekcyjnym.

 


Tym razem mamy dla Ciebie małą podróż w czasie od Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Cofniemy się do września 2019 roku i przypomnimy sobie, jak dobrze można się było bawić podczas 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Film jest krótkim podsumowaniem tego święta oraz źródłem licznych cosplayowych inspiracji. Zobacz sam!
Przy okazji polecamy już zbierać siły na następną edycję tej wspaniałej imprezy, bo jest to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli więc podobała Ci się ta krótka podróż, koniecznie zarezerwuj sobie dla nas trochę jesiennego czasu: 26-27 września 2020 r.

 


Zagadka 1W czwartki - dla małej odmiany - zapraszamy do rozwiązywania zagadek.
Kliknij w zdjęcie widoczne po lewej stronie i przyjrzyj się mu uważnie.
Spróbuj odgadnąć: co właściwie widzisz?
Aby sprawdzić odpowiedź i poznać kilka ciekawych faktów, wejdź na naszą podstronę na Soundcloudzie.
Wystarczy kliknąć tutaj

 


Zapraszamy na pierwszy wirtualny spacer po Centrum Nauki i Techniki EC1 w towarzystwie znakomitych animatorów, Macieja Stępnia i Michała Dudy. Nie możecie nas odwiedzić, ale my wciąż jesteśmy z Wami i udowadniamy, że nauka jest wszędzie. Także w Waszych domach. Podczas wycieczki dowiemy się skąd się bierze prąd, z którego wszyscy teraz korzystamy. W następnym odcinku będziemy kontynuować podróż w świecie energii.

 

 


Transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzana na YouTube. Nieco wcześniej podaliśmy link bezpośredni, z którego można teraz korzystać oglądając nagrany materiał w najbardziej pasującym terminie.
Podczas transmisji można było zadawać pytania - na część odpowiedzieliśmy od razu, niektóre pozostawiliśmy na następną transmisję.
Życzymy miłego oglądania; początkowych "rozbiegowych" kilkadziesiąt sekund jest wyciszonych, następnie film jest udźwiękowiony.

 

 


Moder jazzz w kinie polskim 1959-1961Modern jazz wyrażający swobodny styl młodzieży ze środowisk artystycznych, modne nocne kluby i kawiarniane rozmowy o egzystencjalnych rozterkach młodego pokolenia, inaczej Kino Nowego Obyczaju (1959-1962). Ciekawi jesteśmy, czy potraficie wymienić tytuły WSZYSTKICH pojawiających się w klipie filmów?
Klip został przygotowany na wystawę o historii kina polskiego – Kino Polonia, największą multimedialną atrakcję, jaką będzie miało do zaoferowania Narodowe Centrum Kultury Filmowej.
Kino polskie drugiej połowy lat pięćdziesiątych XX wieku nierozerwalnie łączone jest z przemianami politycznymi wywołanymi zmianą władzy w Moskwie, osłabieniem represji stalinowskich i nową linią polityki Władysława Gomułki. Okres politycznej odwilży przyniósł wolność w sferze sztuki, nastąpiło ograniczenie cenzury, pojawiły się nowe tematy, style i estetyki.
Znaczenia nabiera kultura studencka i niezależna. Powstają teatry studenckie: Bim-Bom w Gdańsku (1954), STS w Warszawie (1954), Piwnica pod Baranami w Krakowie (1956), Kalambur we Wrocławiu (1957). Festiwale muzyki jazzowej, które odbywają się w Sopocie (1956 i 1957), stały się nie tylko miejscem zamanifestowania entuzjazmu dla nowych prądów muzycznych, ale były także wyrazem zbiorowej tożsamości i przejawem niezgody na system oraz demonstracją potrzeby zmian o charakterze obyczajowym.
Modern jazz, który pojawia się w polskim kinie z lat 1959-1961 jest metaforycznie wyrażonym swobodnym stylem młodego pokolenia oraz ówczesnego życia kulturalnego w Polsce. Filmy nurtu nowego obyczaju portretowały ludzi dorastających na przełomie lat 50. i 60., spędzających czas na jazzowych seansach, prowadzących rozmowy o muzyce, filozofii, socjologii, literaturze, kulturze i sztuce, najmniej o polityce.

 

 


Człowiek w KosmosieOdrywamy się na pięć minut od naszej codzienności w czterech ścianach i wybieramy się w małą podróż w Kosmos!
Maciej Stępień zaprasza na krótką wirtualną wycieczkę po strefie "Człowiek w Kosmosie" w Centrum Nauki i Techniki EC1. Mamy nadzieję, że już wkrótce wszyscy chętni będą mogli odwiedzić ją osobiście!
Film powstał we współpracy z TV Toya i można go obejrzeć online w tym miejscu.

 


Hala Kotłów EC1Skoro nie można nas w tej chwili odwiedzić osobiście, to co powiecie na pierwszą wycieczkę wirtualną?
Na pierwszy ogień: Małgorzata Dawid oprowadzi was po Kotłowni w nowszym budynku kompleksu EC1 Łódź - z 1929 r., nówka sztuka ;-) - a uwielbianej przez naszych gości za ekran mgłowy i bożonarodzeniową niespodziankę w jednym z zakamarków.
Film powstał we współpracy z TV Toya i można go obejrzeć online w tym miejscu.

 


 

 

KONKURSY EC1 ŁÓDŹ ON-LINE

27 marca 2020 r. wystartowaliśmy z krótką serią cotygodniowych konkursów! Chyba wszyscy szukamy teraz ciekawych zajęć oraz inspiracji do działania.  Dlatego tym razem, będziemy chcieli się dowiedzieć, kto i dlaczego jest Waszym autorytetem i w jaki sposób Was inspiruje.
5 kategorii tematycznych, 5 mini-konkursów, 5 zwycięzców!

Zadania znajdziesz na profilu 👉 EC1 Łódź na Facebooku.

Regulamin konkursu (PDF)