EC1 Łódź ON-LINE

Nie możecie przyjść do nas, więc tym razem to my odwiedzimy Was. Już ruszyliśmy z naszą akcją "EC1 Łódź on-line"! 

Jeśli możecie, zostańcie więc w domu i cieszcie się materiałami, które dla Was przygotowujemy. Filmiki, transmisje na żywo, wirtualne spacery i oprowadzania, zagadki oraz quizy... Mamy w zanadrzu coś dla fanów kina, nauki, techniki, komiksów i gwiazd, dlatego zapewniamy, że będzie z czego wybierać. 

 

EC1 Łódź ONLINE

 

Materiały będziemy publikować od poniedziałku do piątku o godzinie 11.00. Nagrania, także z prowadzonych przez nas na żywo transmisji, będziecie mogli odtworzyć o dowolnej porze. Nauka jest wszędzie. Kultura jest wszędzie!

Gdzie znaleźć bezpośrednie linki do bieżących wydarzeń?

📣 na tej stronie (pamiętaj o odświeżaniu w przeglądarce)
📣 na karcie "Dyskusje" w wydarzeniu na Facebooku

 


Co nas czeka?

 

Paweł Sołodki, kurator wystawy "Mechaniczne oko" w Narodowe Centrum Kultury Filmowej, opowiada nam o latarniach magicznych - pierwszym w historii przenośnym sprzęcie projekcyjnym.

 

 

 

🎁 Latarnie magiczne (film)
poniedziałek 30 marca 2020 r., godz. 11:00
Latarnie magiczne to prababcie rzutników do przeźroczy. Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego na wystawę stałą Narodowego Centrum Kultury Filmowej “Mechaniczne oko”, utrzymanej w estetyce cyberpunku:  retro-opowieści o przemianach technik audiowizualnych – od współczesnej rewolucji cyfrowej, przez technologie optyczne, najstarsze kamery filmowe, po latarnie magiczne.

 

🎁 Druga transmisja na żywo z Planetarium EC1
wtorek 31 marca 2020 r., godz. 11:00
Na początku bardzo dziękujemy za zainteresowanie pierwszą transmisją - obejrzeliście ją już łącznie ponad 2500 razy!
Podczas drugiego spotkania porozmawiamy o fazach Księżyca i ich wpływie na nasze życie.
Podczas transmisji można zadawać pytania na chacie - na część odpowiemy od razu, na niektóre podczas kolejnego spotkania.

 

🎁 Drugi wirtualny spacer po Centrum Nauki i Techniki EC1
środa 1 kwietnia 2020 r., godz. 11:00
Była w stanie wprawić w ruch potężny turbogenerator a my mamy z niej wykonany... ekran. Para wodna – to temat kolejnego odcinka!
Zapraszamy na wirtualny spacer w towarzystwie znakomitych animatorów, Macieja Stępnia i Michała Dudy. Nauka jest wszędzie - także w Waszych domach. EC1 posyła Wam solidną porcję energii wiedzy!

 

🎁 Czwartkowa zagadka z Nanolaboratorium EC1
czwartek 2 kwietnia 2020 r., godz. 11:00
Otwieramy okno do mikroświata!
Zagadki i quizy - bardzo je lubimy i chcemy zaprosić Was do zabawy. Poprosimy Was o odgadnięcie co będzie widać na opublikowanym przez nas zdjęciu. Spróbujcie a zdobyta wiedza zostanie z Wami na zawsze. Zapraszamy!

 

🎁 Mistrz Rosiński w akcji
piątek 3 kwietnia 2020 r., godz. 11:00
Któż z nas nie zna Thorgala Aegirssona? Zapraszamy Was do podpatrywania Grzegorza Rosińskiego rysującego postaci z tej popularnej sagi. Film przygotowało dla Was Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

 


Co już jest dostępne?

Oto materiały, które już są dla Was dostępne o dowolnej, wybranej przez Was porze.

 

Tym razem mamy dla Ciebie małą podróż w czasie od Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Cofniemy się do września 2019 roku i przypomnimy sobie, jak dobrze można się było bawić podczas 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Film jest krótkim podsumowaniem tego święta oraz źródłem licznych cosplayowych inspiracji. Zobacz sam!
Przy okazji polecamy już zbierać siły na następną edycję tej wspaniałej imprezy, bo jest to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli więc podobała Ci się ta krótka podróż, koniecznie zarezerwuj sobie dla nas trochę jesiennego czasu: 26-27 września 2020 r.

 

 


Zagadka 1W czwartki - dla małej odmiany - zapraszamy do rozwiązywania zagadek.
Kliknij w zdjęcie widoczne po lewej stronie i przyjrzyj się mu uważnie.
Spróbuj odgadnąć: co właściwie widzisz?
Aby sprawdzić odpowiedź i poznać kilka ciekawych faktów, wejdź na naszą podstronę na Soundcloudzie.
Wystarczy kliknąć tutaj

 


Zapraszamy na pierwszy wirtualny spacer po Centrum Nauki i Techniki EC1 w towarzystwie znakomitych animatorów, Macieja Stępnia i Michała Dudy. Nie możecie nas odwiedzić, ale my wciąż jesteśmy z Wami i udowadniamy, że nauka jest wszędzie. Także w Waszych domach. Podczas wycieczki dowiemy się skąd się bierze prąd, z którego wszyscy teraz korzystamy. W następnym odcinku będziemy kontynuować podróż w świecie energii.

 

 

 


Transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzana na YouTube. Nieco wcześniej podaliśmy link bezpośredni, z którego można teraz korzystać oglądając nagrany materiał w najbardziej pasującym terminie.
Podczas transmisji można było zadawać pytania - na część odpowiedzieliśmy od razu, niektóre pozostawiliśmy na następną transmisję.
Życzymy miłego oglądania; początkowych "rozbiegowych" kilkadziesiąt sekund jest wyciszonych, następnie film jest udźwiękowiony.

 

 


Moder jazzz w kinie polskim 1959-1961Modern jazz wyrażający swobodny styl młodzieży ze środowisk artystycznych, modne nocne kluby i kawiarniane rozmowy o egzystencjalnych rozterkach młodego pokolenia, inaczej Kino Nowego Obyczaju (1959-1962). Ciekawi jesteśmy, czy potraficie wymienić tytuły WSZYSTKICH pojawiających się w klipie filmów?
Klip został przygotowany na wystawę o historii kina polskiego – Kino Polonia, największą multimedialną atrakcję, jaką będzie miało do zaoferowania Narodowe Centrum Kultury Filmowej.
Kino polskie drugiej połowy lat pięćdziesiątych XX wieku nierozerwalnie łączone jest z przemianami politycznymi wywołanymi zmianą władzy w Moskwie, osłabieniem represji stalinowskich i nową linią polityki Władysława Gomułki. Okres politycznej odwilży przyniósł wolność w sferze sztuki, nastąpiło ograniczenie cenzury, pojawiły się nowe tematy, style i estetyki.
Znaczenia nabiera kultura studencka i niezależna. Powstają teatry studenckie: Bim-Bom w Gdańsku (1954), STS w Warszawie (1954), Piwnica pod Baranami w Krakowie (1956), Kalambur we Wrocławiu (1957). Festiwale muzyki jazzowej, które odbywają się w Sopocie (1956 i 1957), stały się nie tylko miejscem zamanifestowania entuzjazmu dla nowych prądów muzycznych, ale były także wyrazem zbiorowej tożsamości i przejawem niezgody na system oraz demonstracją potrzeby zmian o charakterze obyczajowym.
Modern jazz, który pojawia się w polskim kinie z lat 1959-1961 jest metaforycznie wyrażonym swobodnym stylem młodego pokolenia oraz ówczesnego życia kulturalnego w Polsce. Filmy nurtu nowego obyczaju portretowały ludzi dorastających na przełomie lat 50. i 60., spędzających czas na jazzowych seansach, prowadzących rozmowy o muzyce, filozofii, socjologii, literaturze, kulturze i sztuce, najmniej o polityce.

 

 


Człowiek w KosmosieOdrywamy się na pięć minut od naszej codzienności w czterech ścianach i wybieramy się w małą podróż w Kosmos!
Maciej Stępień zaprasza na krótką wirtualną wycieczkę po strefie "Człowiek w Kosmosie" w Centrum Nauki i Techniki EC1. Mamy nadzieję, że już wkrótce wszyscy chętni będą mogli odwiedzić ją osobiście!
Film powstał we współpracy z TV Toya i można go obejrzeć online w tym miejscu.

 


Hala Kotłów EC1Skoro nie można nas w tej chwili odwiedzić osobiście, to co powiecie na pierwszą wycieczkę wirtualną?
Na pierwszy ogień: Małgorzata Dawid oprowadzi was po Kotłowni w nowszym budynku kompleksu EC1 Łódź - z 1929 r., nówka sztuka ;-) - a uwielbianej przez naszych gości za ekran mgłowy i bożonarodzeniową niespodziankę w jednym z zakamarków.
Film powstał we współpracy z TV Toya i można go obejrzeć online w tym miejscu.

 


 

 

KONKURSY EC1 ŁÓDŹ ON-LINE

27 marca 2020 r. wystartowaliśmy z krótką serią cotygodniowych konkursów! Chyba wszyscy szukamy teraz ciekawych zajęć oraz inspiracji do działania.  Dlatego tym razem, będziemy chcieli się dowiedzieć, kto i dlaczego jest Waszym autorytetem i w jaki sposób Was inspiruje.
5 kategorii tematycznych, 5 mini-konkursów, 5 zwycięzców!

Zadania znajdziesz na profilu 👉 EC1 Łódź na Facebooku.

Regulamin konkursu (PDF)