Wieczory dla dorosłych w CNiT EC1

Widoki na weekend nigdy nie były bardziej inspirujące!

Wakacyjne wieczory dla dorosłych w Centrum Nauki i Techniki EC1.

 

Jak dotąd nasza oferta była familijna i korzystały z niej głównie rodziny z dziećmi oraz młodzież szkolna. Bardzo nas to cieszy i nie zapominamy o naszych wiernych odbiorcach przygotowując ciekawe wakacyjne warsztaty. Ale czy to znaczy, że nie myślimy pozostałych? Absolutnie nie! Nasz letni cykl „Dobre widoki na wieczór!” w Centrum Nauki i Technik EC1 pozwoli naszym dorosłym gościom ciekawie i inspirująco rozpocząć weekend. Poniżej prezentujemy listę spotkań, na które serdecznie zapraszamy:

 

03.07.2020    

SpaceX – nowe otwarcie.

Prelegent : Witold Rozdół i Paweł Barczyński    W trakcie wydarzenia przeanalizowaliśmy start pierwszej załogowej misji zrealizowanej przez firmę SpaceX Crew Demo-2, omówiliśmy trudności w lotnictwie i astronautyce, przeprowadzilismy symulację manewru dokowania modułu Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Opowiedzieliśmy też o ujemnych stronach działalności SpaceX. Spotkanie zakończyła swobodna rozmowa wraz z samodzielnym dokowaniem przez uczestników.

 

10.07.2020    

Łódzki pitawal.

Prelegent : Magdalena Prasoł    Łódzki półświatek, skandale i anegdoty, źródła miejskich legend z dawnych lat… W sercu miasta, w przestrzeni zabytkowej elektrowni opowiadaliśmy o nietypowej historii Łodzi i przeanalizowaliśmy charakterystyczną łódzką grypserę. A potem... poprowadziliśmy „warsztaty z doliniarstwa”, zagraliśmy w „trzy kubki”, poszukaliśmy naukowych rozwiązań kryminalnych zagadek i przestępczych trików. „Każdy szczęściu dopomoże, każdy dzisiaj wygrać może!”. 

 

17.07.2020    

Miłość to wojna, gra  i dar od losu. 

Prelegent : dr Julita Czernecka,  Socjolog, trener umiejętności psychospołecznych,  specjalista w zakresie wizerunku. Doktor nauk humanistycznych,  od 2011 roku pracuję jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, w Katedrze Socjologii Struktur i Zmian Społecznych.  Prowadzi badania,  wykłady i warsztaty oraz szkolenia w obszarze tematyki dotyczącej związków i miłości, singli, funkcjonowania kobiet i mężczyzn w różnych obszarach życia społecznego, kapitału estetycznego i jego roli w życiu prywatnym oraz zawodowym, komunikacji interpersonalnej, public relations oraz zarządzania różnorodnością w organizacjach.    O tym w jaki sposób o miłości mówią kobiety i mężczyźni oraz co z tego wynika? 
- W jaki sposób kobiety i mężczyźni mówią o miłości i jakich używają metafor?  Zakochanie okaże się być chaosem, a miłość to niebezpieczne żywioły, procesy chemiczne, różne przedmioty, a czasem żywe istoty. O miłości mówimy jako cennym zasobie, ciężkiej pracy, projekcie do wykonania czy rozrywce, zagadce, podróży. W końcu o miłości mówimy jako o konflikcie zbrojnym lub chorobie. Inaczej o niej mówią kobiety, inaczej mężczyźni. Zastanowimy się dlaczego kobiety częściej postrzegają związek jako krwawe pole bitwy, a mężczyźni jako budowę domu.  Spotkaniu towarzyszy romantyczna muzyczna oprawa.

 

24.07.2020    

Kosmiczne EC1 - fotograficzny spacer. Warsztaty fotografii miejskiej.

Prelegent: Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz fotograf Sławomir Grzanek
Maksymalnie 15 osób !!!.  Warsztaty fotograficzne kierujemy do wszystkich pasjonatów fotografii - z przyjemnością zapraszamy tych początkujących i średniozaawansowanych, uwaga: na warsztat należy przyjść z własnym aparatem; poznamy tajemnice serca Łodzi - zabytkowej elektrowni EC1 - będziemy fotografować architekturę i detale - na zewnątrz, także z  góry - na chłodni kominowej, a jeśli pogoda nie pozwoli - przeniesiemy się do środka. Fotograficzny spacer odbędziemy pod czujnym i fachowym okiem Sławomira Grzanka, który dokumentował i fotografował EC1 od początku rewitalizacji. Wspólnie z jednym z najlepszych łódzkich fotografów stworzymy portret dzisiejszej, odmienionej elektrowni, najcenniejszego zabytku industrialnej Łodzi.
Prowadzący: Sławomir Grzanek - prezes zarządu Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, autor i współautor wielu wystaw w kraju i za granicą, laureat wielu nagród i wyróżnień, szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia mody, aktu, fotografia portretowa, fotografia reklamowa oraz reportażowa. Warsztat plenerowy.

 

31.07.2020    

Opowieści ukryte w gwiazdach.

Prelegent: Tomasz Kisiel. Ludzie spoglądając w gwiazdy od zawsze dostrzegają tam rozmaite kształty. W minionych wiekach używano ich, by opowiadać historie. Nie inaczej było w czasach starożytnych. Odwiedzający Planetarium EC1 w trakcie pokazów na temat gwiazdozbiorów poznają część z nich. W ramach wieczoru 31 lipca skupimy się na tych wątkach, które choć również zaliczają się do mitologicznego kanonu, są jednak trudniejsze, wymagają zastanowienia, niekiedy interpretacji, a często zwyczajnie nie są odpowiednie dla niepełnoletnich widzów i dlatego są z reguły w trakcie pokazów pomijane, a nie eksponowane. 

 

07.08.2020    

Single w pułapkach – dlaczego ludzie są życiowymi solistami i czego dowiedzieli się o sobie podczas społecznej izolacji? 

Prelegent : dr Julita Czernecka,  Socjolog, trener umiejętności psychospołecznych,  specjalista w zakresie wizerunku. Doktor nauk humanistycznych,  od 2011 roku pracuję jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, w Katedrze Socjologii Struktur i Zmian Społecznych.  Prowadzi badania, wykłady i warsztaty oraz szkolenia w obszarze tematyki dotyczącej związków i miłości, singli, funkcjonowania kobiet i mężczyzn w różnych obszarach życia społecznego, kapitału estetycznego i jego roli w życiu prywatnym oraz zawodowym, komunikacji interpersonalnej, public relations oraz zarządzania różnorodnością w organizacjach.    Jest wiele mitów na temat tego dlaczego ludzie są singlami. Będzie mowa o ich własnych biografiach miłosnych, sercowych zawodach i  o historiach rodzinnych. O micie drugiej połowy, wierze w szczęśliwe zakończenia oraz wyobrażeniach o związku i miłości. Przyjrzymy się także refleksjom nad swoim życiem, które spowodowała pandemia covid-19. Czy nadal nawet ci szczęśliwi single chcą pozostać singlami czy jednak będą szukali miłości? 

Spotkaniu towarzyszy romantyczna muzyczna oprawa.

 

14.08.2020    

SpaceX – nowe otwarcie.

Prelegent : Witold Rozdół i Paweł Barczyński    W trakcie wydarzenia przeanalizujemy start pierwszej załogowej misji zrealizowanej przez firmę SpaceX Crew Demo-2, omówimy trudności w lotnictwie i astronautyce, przeprowadzimy symulację manewru dokowania modułu Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Opowiemy też o ujemnych stronach działalności SpaceX. Spotkanie zakończymy swobodną rozmową wraz z samodzielnym dokowaniem przez uczestników.

 

21.08.2020    

Chrupiąca skórka + miękkie, pachnące wnętrze = pyszny, domowy chleb. Na zakwasie.

Prelegent: Justyna Ossowska, doradca żywieniowy, dietetyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, wieloletni praktyk warsztatów zdrowotnych. Warsztaty chlebowe wykonuje od prawie 10 lat.
Na stałe współpracuje z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego, Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych Lornetka i Majątek Kaniewo, Fundacją Rodzice Przyszłości, Fundacją Biosynergia.
Współtwórca inicjatywy lokalnej Pogotowie Zakwasowe Łódź i w Kaniewo oraz warsztaty chlebowe wypiekania chleba na Manii.
Twórca Pracowni Odżywiania Naturalnego Kura Modowa.

Podczas warsztatów chlebowych nauczymy Was, jak upiec w domu z wieloletniego zakwasu chleb, o ogromnej sile zdrowotnej, na zawsze żegnając głęboko mrożone pieczywo ze sklepów. Uczestnicy warsztatów: • Zapoznają się z wiedzą na temat zakwasu, dokarmiania zaczynu, wyrabiania ciasta i pieczenia, 

• Szczegółowo przeanalizujemy przepis na domowy wypiek, 
• Uczestnicy poznają rodzaje i typy mąk odpowiednie do wypieku chleba
• Dodatki które można dodać do chleba
• Urządzenia przydatne w kuchni do wykonania chleba, misy, dzieża, młynek drewniany do ziaren oraz inne niezbędniki domowego piekarza
• Wspólnie wykonamy pokaz jak przygotować chleb
• Na warsztatach odbędzie się degustacja chleba wykonanego wg przepisu, który poznają uczestnicy
• Uczestnicy otrzymają również przepisy na przepyszne pasty roślinne oraz będzie można degustować pastę roślinną podczas warsztatu
• Dla chętnych rozdamy wieloletni zakwas od grupy Pogotowie Zakwasowe – prosimy o przyniesienie małego (min. 200ml) zakręcanego słoiczka. 

 

28.08.2020    

Komiksy czytane nocą.

Prelegent: Adam Radoń

 „Komiksy są dla dzieci” – ile razy słyszałeś to zdanie, gry na ekrany kin wchodził kolejny blockbuster o superbohaterach? A może przebiegło ci to przez myśl, patrząc na księgarniane półki, uginające się pod ciężarem opowieści obrazkowych?
O tym, że to mit, a komiks dla dorosłego czytelnika stanowi ważną gałąź współczesnej kultury, nie trzeba już wiele mówić. Warto jednak zrobić pierwszy krok i sięgnąć do tej nieskończonej biblioteki fascynujących opowieści: i tych rozgrywających się w fantastycznych światach, i tych osadzonych w naszej codziennej rzeczywistości. Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksu to doskonała okazja, by na nowo (a może po raz pierwszy) nauczyć się czytać komiksy, poznać ich język i bogactwo tematyczne. Spotkanie łączyć będzie formę warsztatową z dyskusją i wprowadzeniem w świat komiksu dla dorosłego czytelnika pod czujnym okiem Adama Radonia, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i kierownika wydziału Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej „EC1 Łódź”. 

Znajomość komiksów nieobowiązkowa! Przyjdź i dowiedz się, dlaczego o komiksach można (a nawet trzeba) rozmawiać także nocą!

Bilety: https://bilety.ec1lodz.pl/